Złamanie penisa: czy to w ogóle możliwe, aby złamać prącie?

Złamanie penisa - czy to w ogóle możliwe, aby złamać prącie?

Złamanie penisa to bardzo rzadka kontuzja, ale jednak może się ona zdarzyć każdemu mężczyźnie. Niestety, kiedy już do niej dojdzie powoduje bardzo duży ból i wymaga interwencji ze strony specjalisty. A zatem jak można złamać prącie, w jaki sposób się to objawia i jak wygląda leczenie mężczyzny z takim urazem? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.

Menu nawigacyjne:

 1. Czy to w ogóle możliwe, aby doszło do złamania penisa?
 2. Rzeczywiste objawy złamania prącia są nie do przeoczenia
 3. Leczenie uszkodzenia tkanki prącia – operacja jest obowiązkowa
 4. Czym grozi nieleczone złamanie penisa?

Czy naprawdę można złamać penisa?

Tego typu uraz prącia faktycznie może się zdarzyć, ale dochodzi do niego bardzo rzadko. Sam termin ‘złamanie’ może wydawać się dziwny, bo wiedząc jak wygląda budowa penisa mamy świadomość tego, iż nie ma w nim żadnych kości. Chodzi tu jednak o pęknięcie błony białawej, czyli otoczki ciał jamistych, które odpowiadają za twardnienie penisa podczas wzwodu [1]. Gdy dojdzie do takiej sytuacji można usłyszeć charakterystyczny trzask, które kojarzy się natychmiast ze złamaniem.

Podczas erekcji prącie wypełnia się krwią, dzięki czemu jest ono sztywne, a znajdujące się w nim struktury mocno się napinają. Kiedy więc dojdzie do nagłego, silnego zgięcia penisa może skończyć się to pęknięciem osłonki białawej. Najczęściej zdarza się to podczas intensywnego stosunku, kiedy dojdzie do nieprawidłowej penetracji lub jej kąt będzie po prostu zły [2]. W zdecydowanej większości przypadków zdarza się to w pozycji na jeźdźca, zwłaszcza kiedy partnerzy zgubią rytm. Warto jednak zaznaczyć, że złamanie członka może też nastąpić podczas zbyt agresywnej masturbacji [2].

Jak rozpoznać złamanie prącia? Objawy urazu są nie do przeoczenia

Dolegliwości związane ze złamaniem prącia pojawiają się zazwyczaj od razu. Przede wszystkim można usłyszeć dość głośny trzask i przez mężczyznę odczuwany jest silny ból [3]. Co bardzo ważne nie dochodzi natomiast do przerwania ciągłości skóry.

Jeśli podejrzewamy złamanie prącia, objawy towarzyszące tej kontuzji to głównie:

 • charakterystyczny dźwięk trzasku;
 • bardzo silny ból tuż po urazie;
 • natychmiastowa utrata erekcji;
 • możliwy nagły obrzęk członka;
 • ciemny krwiak na penisie dookoła miejsca urazu;
 • wyciekająca krew z prącia;
 • nienaturalne zgięcie penisa;
 • problemy z oddawaniem moczu.

Jak leczyć taki uraz prącia? Operacja to jedyne wyjście

Należy pamiętać, że złamane przyrodzenie to uraz medyczny, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, aby w porę zapobiec przyszłym, trwałym konsekwencjom [3]. Diagnostyka tego typu urazu jest zwykle natychmiastowa, gdyż lekarz może go potwierdzić już po badaniu fizykalnym i po rozmowie z pacjentem na temat okoliczności, w których do niego doszło.

Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba lub pojawi się ryzyko pomylenia rozpoznania złamania z innym urazem (np. tętnicy), lekarz może zdecydować o wykonaniu diagnostyki obrazowej, w postaci USG lub MRI z podaniem kontrastu. Pozwala to uzyskać szczegółowy obraz wnętrza prącia, co pomaga ustalić dokładne miejsce złamania oraz jego anatomię i zasięg. Podczas badania pacjentowi może zostać podane znieczulenie i/lub antybiotyki albo leki przeciwzapalne, w zależności od skali urazu.

U pacjentów, u których zostanie zdiagnozowane złamanie prącia operacja jest koniecznością [4]. Im szybciej zostanie przeprowadzony zabieg, tym większe szanse na to, że leczenie w pełni się powiedzie. Stawką jest między innymi utrzymanie prawidłowych funkcji erekcji oraz zminimalizowanie blizn powstających po urazie. Te z kolei mogą powodować nadmierne zginanie się penisa czy odciąganie go na bok, jak w przypadku choroby Peyroniego. Dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który podczas zabiegu usunie krwiak na prąciu i zamknie osłonkę białawą przy pomocy szwów.

Złamanie może uszkodzić również cewkę moczową

Niestety tego typu uraz penisa może również wiązać się z uszkodzeniem cewki moczowej. Jeśli zaistnieje takie podejrzenie (np. u pacjenta pojawią się problemy z oddawaniem moczu) konieczne jest przeprowadzenie uretrografii wstecznej lub cystoskopii, a następnie wykonanie cewnikowania i założenie pojedynczych szwów.

Warto też podkreślić, że złamany członek pod żadnym pozorem nie może być leczony na własną rękę [5]. Zawsze należy zgłosić się po pomoc lekarską, aby nie dotknęły nas tak przykre skutki, jak chociażby zaburzenia erekcji. Co więcej, nieleczone załamanie prącia może spowodować powstawanie dużych blizn po urazie, które wpływają na skrzywienie penisa. A to bywa na tyle poważne, iż może w przyszłości wręcz uniemożliwiać mężczyźnie odbywanie stosunków.

Jakie są rokowania po operacji?

Większość pacjentów po operacji pozostaje w szpitalu na obserwacji przez kilka kolejnych dni. W tym czasie, jak i po wyjściu do domu przyjmują oni również silne leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach także antybiotyki, które należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po wyjściu ze szpitala następuje okres rekonwalescencji. Z reguły rehabilitacja i dojście do pełni sprawności zajmują pacjentom kilka miesięcy. W tym czasie odbywają się też kontrole lekarskie, podczas których przeprowadzane są badania obrazowe. Pozwalają one zweryfikować postępy leczenia oraz wykryć ewentualne obrażenia, które mogły zostać niezauważone od razu.

U większości mężczyzn złamany penis udaje się w pełni wyleczyć, dzięki czemu nie występują u nich żadne poważne konsekwencje [3], [4], [6] . Wszystko zależy jednak od skali doznanych obrażeń oraz czasu reakcji po wystąpieniu urazu. Niestety u niektórych pacjentów mogą wystąpić jednak bolesne wzwody, skrzywienie prącia czy zaburzenia erekcji.

Czym grozi nieleczone złamanie penisa? Powikłania mogą odebrać całą męskość

Jeśli mężczyzna nie skorzysta na czas z pomocy specjalisty, z bardzo dużym prawdopodobieństwem może to doprowadzić do poważnych powikłań. Może to być zarówno znaczne skrzywienie penisa, które uniemożliwi pacjentowi współżycie w przyszłości, ale także takie schorzenia jak na przykład uciążliwe zaburzenia erekcji [7]. Niestety, praktycznie w każdym przypadku nieleczenia złamania penisa dochodzi do poważniejszych konsekwencji.

Podsumowanie

Zarówno złamanie, jak i chociażby zwichnięcie prącia to urazy, które nie zdarzają się u mężczyzn zbyt często. Warto jest mieć jednak świadomość tego, że brak ostrożności podczas seksualnych zbliżeń może doprowadzić do tak nieprzyjemnych kontuzji, których objawami jest ból, widoczne krwiaki czy obrzęk penisa. Wystarczy jednak możliwie jak najszybsza pomoc lekarska, aby zniwelować szkody i uniknąć powikłań związanych z tego typu urazem.

Literatura i piśmiennictwo

 • [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551618/
 • [2] – http://tau.amegroups.com/article/view/13975/14793
 • [3] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1472832/
 • [4] – http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?2861
 • [5] – https://www.nature.com/articles/3901599
 • [6] – https://www.ajol.info//index.php/gmj/article/view/68898
 • [7] – https://theultrasoundjournal.springeropen.com/articles/10.1186/2036-7902-4-17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixty seven + = seventy four