Erekcja: wszystko co musisz wiedzieć o męskim wzwodzie i jego prawidłowym działaniu

Erekcja: wszystko co musisz wiedzieć o męskim wzwodzie i jego prawidłowym działaniu

Erekcja, czyli inaczej po prostu wzwód męski, to usztywnienie członka pod wpływem odpowiednich bodźców, co umożliwia odbycie stosunku seksualnego. Co ciekawe erekcja u mężczyzny może się zdarzyć nawet kilka razy w ciągu dnia, co jest zupełnie naturalne. Niestety u coraz większej liczby panów, nie tylko po 50. roku życia czy starszych, ale także u młodych mężczyzn rozwijają się różnego typu problemy ze wzwodem. Co zatem powinniśmy wiedzieć o mechanizmie stojącym za powstawaniem erekcji?

Menu nawigacyjne:

  1. Budowa penisa jest kluczowa dla zrozumienia mechanizmów wzwodu
  2. Co to jest erekcja i kiedy pierwszy raz mężczyzna ma z nią do czynienia?
  3. Dlaczego dochodzi do erekcji? Opis mechanizmu odpowiadającego za twardnienie członka
  4. Ile trwa erekcja u zdrowego mężczyzny i co wpływa na jej długość?
  5. Jakie są 3 najczęstsze przyczyny zaburzenia erekcji?
  6. Do jakiego wieku u mężczyzny pojawia się erekcja?

Zrozumienie czym jest erekcja należy zacząć od poznania budowy penisa

Penis (inne nazwy to prącie oraz członek) to męski narząd kopulacyjny, który służy również do wydalania moczu z organizmu. W sytuacji pobudzenia seksualnego zwiększa swoje rozmiary i usztywnia się, co pozwala na odbycie stosunku.

Anatomia penisa powinna być znana każdemu, kto chciałby poznać dokładny mechanizm erekcji. Wewnętrzna budowa prącia to przede wszystkim dwa ciała jamiste i ciało gąbczaste, przez które przebiega cewka moczowa. Z kolei zewnętrzna budowa penisa to żołądź stanowiący zakończenie prącia oraz napletek, czyli fałd skórny okrywający żołądź w stanie spoczynku, który zsuwa się z niego we wzwodzie. Obydwa te elementy łączy natomiast wędzidełko napletkowe. Dodatkowo u podstawy prącia znajdują się jądra i najądrza.

Tak właśnie zbudowany jest penis u człowieka. Wiele osób zastanawia się również czy penis to mięsień, ale odpowiedź brzmi nie [1]. Jak już wiemy prącie jest zbudowane z kilku ważnych elementów, w których najważniejszą rolę odgrywają ciała jamiste i ciało gąbczaste.

Co to jest erekcja i kiedy pierwszy raz pojawia się w życiu mężczyzny?

Wiemy już jak zbudowane jest prącie, w obrębie którego dochodzi do wzwodu. Ale co to jest erekcja? Definicja tego procesu nie jest skomplikowana. Jest to powiększenie się członka, jego wydłużenie, stwardnienie i podniesienie się do góry pod wpływem bodźca seksualnego. Dodatkowo w danej chwili napletek delikatnie się zsuwa, odsłaniając również powiększony i zaczerwieniony żołądź.

Pierwsza erekcja u mężczyzny pojawia się dość wcześnie. W niektórych przypadkach obserwuje się wzwody już w życiu płodowym [2]. Właśnie dlatego erekcja u dziecka bez powodu również jest czymś naturalnym. Ewolucyjnie pozwala ona ćwiczyć kontrolowanie przez mózg funkcji układu rozrodczego chłopców. Pierwszy pełny wzwód zazwyczaj osiągany jest jednak w wieku dojrzewania, kiedy poziom testosteronu w organizmie znacząco wzrasta.

Jak męska fizjologia powoduje wzwód i wywołuje mechanizm erekcji?

Fizjologia prącia pozwala na wypełnienie się ciał jamistych krwią w odpowiednim momencie, dzięki czemu może dojść do wzwodu [3]. Jamki, z których zbudowane są ciała jamiste, w prąciu wiotkim są praktycznie puste, a ich ściany są zapadnięte. Naczynia krwionośne natomiast w ciągu dnia doprowadzają do penisa krew nieco inną drogą niż w momencie erekcji, omijając jamki ciał jamistych.

Wyróżniamy różne fazy erekcji. Zatem jak powstaje wzwód u faceta? Przede wszystkim musi pojawić się podniecający bodziec fizyczny lub psychologiczny. Wówczas płynący z mózgu lub z nerwów czuciowych bodziec trafia do ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym na wysokości splotu krzyżowego. Kolejne etapy erekcji to rozluźnienie ciał jamistych oraz rozszerzenie tętnic. Pozwala to na swobodny przepływ krwi do prącia i wypełnienia nią jamek. Dzięki temu dochodzi do powiększenia oraz stwardnienia penisa i w efekcie następuje jego wzwód do góry.

Męska erekcja jest możliwa dzięki temu, że jamki wypełniają się krwią. U zdrowego mężczyzny w jamkach gromadzi się jej wówczas stosunkowo dużo. Dzięki temu, poprzez zwiększenie swojej objętości uciskają one żyły członka, co nie pozwala krwi odpłynąć z prącia [4].

W sytuacji, gdy bodziec wywołujący erekcje słabnie lub zanika, krew przestaje być dostarczana do prącia w tak dużych ilościach i odpływa ona z ciał jamistych. Kiedy natomiast członek w zwodzie jest stymulowany bodźcami z zewnątrz w końcu dochodzi do przetransportowania nasienia do tylnej części cewki moczowej i do jego wytrysku, czyli wydostania się na zewnątrz. Po wytrysku członek powoli powraca do stanu spoczynku.

Ile trwa erekcja u statystycznego mężczyzny? Co może wpływać na czas jej trwania?

Specjaliści przeprowadzili badania dotyczące czasu utrzymywania się erekcji, w którym wzięło udział 500 par [5]. Jego wyniki wskazują na to, że średni męski wzwód trwa 5,4 minuty. Na dokładny czas jego trwania może jednak wpływać kilka różnych czynników.

Wśród tych czynników należy przede wszystkim wymienić wiek mężczyzny, jego kondycję i stan zdrowia, a także dotychczasowe formy aktywności seksualnej i różne rodzaje erekcji, których doświadczają poszczególni mężczyźni. Na długość wzwodu może również wpływać na przykład klimat czy stan i stopień wyćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Oczywiście nie ma dokładnych wytycznych dotyczących tego, ile powinna trwać erekcja u wszystkich mężczyzn. Najważniejsza, by pozwoliła ona odbyć satysfakcjonujący dla obydwojga partnerów stosunek seksualny.

Czy poranny wzwód powinien budzić niepokój?

Poranny wzwód to doświadczanie przez mężczyznę niekontrolowanych erekcji, które pojawiają się w trakcie snu. W nocy może dochodzić nawet do 4-5 erekcji, ale z reguły panowie są świadomi jedynie tej, z którą się budzą [6]. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu oraz dobrej kondycji fizjologicznej mężczyzny.

Jakie przyczyny mogą powodować zaburzenia wzwodu?

Jak się okazuje co trzeci mężczyzna ma problemy z erekcją. Wynikają one z działania jakiegoś czynnika, którego wystąpienie zaburza naturalny proces uzyskania wzwodu. Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą powodować niepełny wzwód lub jego brak. Czynniki najczęściej wywołujące zaburzenia erekcji to między innymi:

  • zaburzenie przepływu krwi – u niektórych mężczyzn słaba erekcja lub jej brak mogą być spowodowane niskim ciśnieniem krwi, co sprawia, że jej odpowiednia ilość nie jest w stanie dotrzeć do penisa. Zaburzenia przepływu krwi utrudniające osiągnięcie wzwodu mogą wynikać też z z otyłości lub wysokiego poziomu cholesterolu;
  • uszkodzona tkanka – uszkodzenie określonych tkanek, na przykład po radioterapii, może powodować problem z prawidłowym przesyłem impulsów nerwowych, co uniemożliwia uzyskanie erekcji;
  • problemy psychologiczne – ze względu na przykład na nadmiar stresu, problemy w związku, niską samoocenę czy choroby psychiczne u mężczyzn często zaburzona zostaje potencja oraz możliwość osiągnięcia wzwodu.

Do jakiego wieku mężczyźnie towarzyszy erekcja?

Wysoka płodność oraz zdrowa erekcja mogą towarzyszyć mężczyźnie tak naprawdę przez całe jego życie. Faktem jest jednak to, że sprawność seksualna mężczyzn obniża się wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu [7]. Związane jest to między innymi ze spadkiem poziomu testosteronu oraz pojawiającymi się wówczas chorobami. Zaburzenia erekcji zazwyczaj występują dopiero po 50. roku życia, ale dotyczą tylko około połowy mężczyzn. Oczywiście problemy ze wzwodem wynikające z różnorodnych czynników mogą pojawić się również u młodszych mężczyzn [8].

Na szczęście istnieją jednak sposoby na skuteczne wspomaganie erekcji, które pozwalają panom zachować sprawność seksualną na dłużej. Leczenie zaburzeń może wymagać przeprowadzenia stosownej terapii pod okiem specjalisty, ale w mniej skomplikowanych przypadkach może wystarczyć już regularne trenowanie mięśni Kegla. Dostępne są również najróżniejsze leki, których działanie pozwala na wzmocnienie erekcji u mężczyzn. Są to przede wszystkim zawierające różne substancje czynne tabletki na erekcję, które mogą być zarówno dostępne bez recepty, jak i wydawane z przepisu lekarza.

Piśmiennictwo i literatura

  • [1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/j.1939-4640.2004.tb02810.x
  • [2] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.7863/jum.1990.9.6.371
  • [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513278/
  • [4] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0094014305000790?via%3Dihub
  • [5] https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)31189-9/fulltext
  • [6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6958982/sec1-1title
  • [7] http://tau.amegroups.com/article/view/13319/13808
  • [8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5313296/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirty nine − = thirty eight