Niskie Libido: jak zwiększyć libido i pokonać brak ochoty na seks

Niskie Libido: jak zwiększyć libido i pokonać brak ochoty na seks

Niskie libido to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Brak ochoty na seks może być związany z wiekiem, długim okresem abstynencji, problemami osobistymi czy nadmiernym stresem. Czynników, które wpływają negatywnie na ten aspekt naszego życia intymnego jest naprawdę wiele. Na szczęście istnieją również skuteczne metody na to, jak podnieść libido u mężczyzny.

Menu nawigacyjne:

  1. Co to jest libido i stwierdzić, że coś jest z nim nie tak?
  2. Jak objawia się spadek libido?
  3. Jakie są przyczyny braku ochoty na współżycie u mężczyzn?
  4. 11 sprawdzonych sposobów jak podnieść libido u faceta (u kobiet większość też zadziała!)

Popęd seksualny, libido – co to oznacza dla zdrowia seksualnego?

Libido to inaczej popęd seksualny. Jest to naturalne odczuwanie potrzeby podejmowania aktywności seksualnej, które u każdego może mieć zupełnie różne natężenie. Nie ma żadnych konkretnych wytycznych dotyczących tego, jaki poziom libido jest właściwy. Nie ma zatem jak sprawdzić czy popęd u danego mężczyzny jest prawidłowy, gdyż jest to zupełnie indywidualne odczucie.

O zaburzeniu możemy mówić więc wtedy, gdy nasze życie erotyczne traci nagle na jakości, właśnie ze względu na to, iż słabnie nasze zainteresowanie tematem seksu. Przestajemy więc odczuwać jakąkolwiek potrzebę zbliżeń z drugą osobą, ale także nie masturbujemy się i nie mamy fantazji erotycznych [1]. Osoba, u której występuje spadek libido może początkowo nie zwracać na to uwagi. Z reguły stopniowo obniża się jednak zadowolenie z życia oraz znacząco pogarszają się relacje takiej osoby z partnerem, który często jako pierwszy zauważa problem.

Na szczęście istnieją jednak różnorodne metody leczenia tego typu dysfunkcji seksualnych. Bardzo ważne w tym przypadku jest zwrócenie szczególnej uwagi na swoje nawyki oraz styl życia. Często pomocne jest bowiem wprowadzenie zdrowej diety, większej ilości ruchu oraz ograniczenie używek czy stresujących sytuacji w swoim życiu. Oczywiście można też skorzystać z pomocy specjalistów oraz przyjmować zioła i suplementy na spadek libido u mężczyzn.

Jak rozpoznać spadek libido? Brak ochoty na seks to tylko początek

Choć początkowo objawy obniżonego libido mogą pozostawać niezauważone, w końcu przychodzi moment, gdy orientujemy się, że odczuwamy trwający od dłuższego czasu brak ochoty na sex [2]. Symptomy świadczące o tym, że możemy mieć problem, związane są typowo z naszym życiem erotycznym. Wśród nich wyróżniamy między innymi:

  • mocno ograniczone lub zerowe zainteresowanie seksem;
  • brak myśli i fantazji erotycznych;
  • brak zainteresowania inicjowaniem seksu;
  • wyraźny spadek lub całkowity brak przyjemności odczuwanej podczas stosunku seksualnego lub masturbacji.

Co powoduje niskie libido? Przyczyny obniżonego popędu seksualnego

Z reguły nie ma jednej konkretnej przyczyny, która odpowiadałaby za brak libido u mężczyzn. W większości przypadków jest to bardzo złożony proces, na który nakładają się różnorodne czynniki. Co zatem może wpływać na obniżenie się popędu seksualnego u mężczyzny?

1. Niski poziom testosteronu

Testosteron to hormon wytwarzany głównie w jądrach, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mężczyzny. Badania potwierdzają, że odpowiada on w dużej mierze właśnie za popęd seksualny [3]. Hormon ten nie tylko zapewnia wysoką jakość życia erotycznego panów, ale wpływa też na ich nastrój i ogólną kondycję. Z tego względu zauważono korelację pomiędzy spadkiem poziomu testosteronu w męskim organizmie a obniżeniem się libido [4]. Duże znaczenie ma tutaj wiek, gdyż im jesteśmy starsi, tym stopniowo zmniejsza się ilość testosteronu wytwarzanego w naszym ciele. A kiedy wartość całkowitego testosteronu spadnie poniżej 300 ng/dL u mężczyzny można już wyraźnie zauważyć drastyczny spadek popędu seksualnego [4]. Dodatkowym objawem takich zmian hormonalnych mogą być również zaburzenia erekcji.

2. Otyłość i nadwaga

Zbyt duża waga ciała ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i ogólną kondycję ciała. Nic więc dziwnego, że otyłość może też powodować u mężczyzn problem z libido [5]. Osoby z dużą nadwagą bardzo często zmagają się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. LDL przykleja się do tętnic i utrudnia przepływ krwi, a czasem wręcz powoduje uszkadzanie naczyń krwionośnych. To z kolei często uniemożliwia osiągnięcie satysfakcjonującej erekcji, zwłaszcza, że wysoki cholesterol blokuje też wytwarzanie substancji niezbędnej do wzwodu [6]. Dodatkowo, tłuszcz przekształca też testosteron w estrogen. Przemiana to powoduje spadek poziomu testosteronu i co za tym idzie zaburzenie równowagi hormonalnej. To również może znacząco obniżyć męskie libido i chęć na seks z partnerką.

Otyłość wpływa jednak również na psychikę mężczyzny, który zdaje sobie sprawę ze swojej gorszej kondycji oraz mniej atrakcyjnego wyglądu. Świadomość tego sprawia, że jest on mniej pewny siebie, obawia się o swoje umiejętności w łóżku, a do tego wstydzi się swojego ciała przed drugą osobą. W takim wypadku obniżony popęd seksualny wydaje się być więc czymś naturalnym.

3. Skutek uboczny niektórych leków

U niektórych mężczyzn bardzo niskie libido jest skutkiem ubocznym przyjmowania przez nich określonych leków. Różnego typu preparaty mogą dość mocno wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, powodując na przykład spadek poziomu testosteronu u mężczyzn. Leki te mogą wówczas zaburzać gospodarkę hormonalną, podobnie jak niewłaściwie dobrana antykoncepcja hormonalna u kobiet, która również obniża u nich popęd seksualny [7]. Co więcej, niektóre preparaty mogą dodatkowo utrudniać osiągnięcie orgazmu.

Zbyt niskie libido może być skutkiem ubocznym między innymi takich leków jak:

  • antydepresanty i inne leki stosowane na depresję (np. TLPD, SSRI, IMAO);
  • leki na nadciśnienie (choć już samo nadciśnienie może być przyczyną problemów z libido);
  • hormony przyjmowane podczas leczenia raka prostaty;
  • leki moczopędne;
  • opioidowe środki przeciwbólowe.

Warto dodać, że nawet leki bez recepty mogą powodować zaburzenia popędu seksualnego, jeśli stosujemy je zbyt długo lub ich dawka jest niewłaściwa.

4. Depresja i czynniki emocjonalne

U wielu pacjentów z depresją obniżone libido stanowi jeden z ważniejszych wyznaczników epizodów tej choroby. Osoba cierpiąc z powodu depresji odczuwa ciągłe zmęczenie, nie ma ochoty praktycznie nic robić, co wiąże się również ze spadkiem lub całkowitym brakiem zainteresowania przyjemnymi czynności, w tym również seksem [8]. Choroba ta bardzo często powoduje też problemy w związku, co dodatkowo zmniejsza chęć u partnerów na jakiekolwiek zbliżenia.

Co więcej, zaburzenia popędu seksualnego występują u mężczyzn przy antydepresantach. Leki te często hamują bowiem wytwarzanie dopaminy, która w dużej mierze wpływa na męski libido [9].

5. Niektóre choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe wpływają zarówno na zdrowie fizyczne mężczyzny, jak i na jego psychikę, zwłaszcza w sytuacji, gdy objawami takich schorzeń jest ból albo nadmierne zmęczenie. Wówczas mężczyzna może zwyczajnie nie mieć ochoty na zbliżenia seksualne, ale często jest to też bezpośredni skutek rozwoju choroby i zmian, jakie powoduje ona w organizmie. Niektóre z tego typu schorzeń to:

  • cukrzyca – choroba, do której może doprowadzić m.in. wspomniana już otyłość. Oprócz spadku libido u faceta często powoduje też zaburzenia erekcji i ejakulacji, a nawet priapizm;
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy choroby, takie jak ból, zmęczenie czy ograniczenie ruchowe sprawiają, że ochota na seks u pacjentów znacząco spada;
  • problemy z tarczycą – zarówno w przypadku nadczynności, jak i przy niedoczynności tarczycy mogą pojawić się problemy natury seksualnej. Tutaj też obniżenie popędu czy zaburzenia erekcji;
  • nowotwory – choroby tego typu wyniszczają cały organizm w związku z czym zaburzają też libido i powodują inne problemy w obrębie układu rozrodczego, między innymi zmniejszając ilość plemników.

Spadek popędu seksualnego może być nie tylko objawem choroby przewlekłej, ale także skutkiem zastosowanego w związku z nią leczenia. Wdrożone metody, takie jak chociażby farmakoterapia, mogą stabilizować przebieg schorzenia, ale jednocześnie negatywnie wpływać na sferę erotyczną w życiu pacjenta. Znacznie niższe lub nawet zerowe libido jest wówczas skutkiem ubocznym przyjmowanych przez mężczyznę leków.

6. Zaburzenia snu

Dokładna ilość snu, jakiej potrzebują poszczególni ludzie jest sprawą bardzo indywidualną. Nasze organizmy generalnie muszą jednak odpoczywać przez 7-9 godzin w ciągu doby, aby funkcjonowały prawidłowo. Deficyt snu może prowadzić w związku z tym do różnych chorób i zaburzeń wytwarzania testosteronu (potrzebnego mężczyznom dla zachowania wysokiego libido), którego najwięcej nasze ciało produkuje w fazach snu REM [10].

Problemy ze snem i brak odpowiedniego odpoczynku prowadzą też do zaburzeń na tle psychicznym, takich jak depresja, niepokój czy lęk, które z kolei zmniejszają nasz popęd seksualny. Kiedy nie wysypiamy się w nocy mamy też mniej energii, jesteśmy rozdrażnieni i ciągle przemęczeni. Zaburzenia libido mogą być też skutkiem ubocznym niektórych leków przyjmowanych przez osoby cierpiące na bezsenność.

7. Nadmierny stres

Stres jest czymś zupełnie naturalnym i w małych ilościach może na nas zadziałać wręcz mobilizująco. Odpowiada on między innymi za pobudzenie w organizmie funkcji obronnych oraz instynktów przetrwania, w sytuacjach, gdy czujemy się zagrożeni. Nadmiar stresu może jednak wpływać bardzo negatywnie na nasze ciało oraz psychikę.

Kiedy się stresujemy nasz organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu, który powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych oraz gwałtowny spadek poziomu testosteronu [11]. W związku z tym u mężczyzny może znacząco obniżyć się ochota na sex, a nawet pojawiają się problemy z erekcją. Chroniczny stres może zaburzyć równowagę także innych hormonów w naszym organizmie, wpływając między innymi na zwolnienie metabolizmu i w konsekwencji na znaczne przybieranie na wadze [12]. To natomiast jak już wiemy wpływa na spadek libido oraz obniżenie pewności siebie mężczyzny. Co ważne, wysoki poziom kortyzolu często powoduje też problemy ze snem, co również nie wpływa dobrze na popęd seksualny.

Przewlekły stres wpływa jednak również na męską psychikę. Sprawia on, że czujemy się mniej pewnie oraz targają nami większe obawy. Chroniczny stres często prowadzi też do rozwoju depresji czy zaburzeń lękowych, ale też po prostu zaburza odczuwanie jakichkolwiek potrzeb seksualnych, zmniejsza podniecenie i przyjemność czerpaną z życia erotycznego.

8. Używki takie jak alkohol czy papierosy

Choć alkohol zwykle jest traktowany jako używka poprawiająca nastrój, spożywany w zbyt dużych ilościach jest depresantem. Może on wpływać więc negatywnie na psychikę mężczyzny i niszczyć relacje partnerskie. Wypijanie nadmiernych ilości alkoholu nie tylko obniża popęd seksualny, ale też zmniejsza przepływ krwi do penisa, co tymczasowo zaburza erekcję i obniża intensywność orgazmu [13]. W skrajnych przypadkach alkoholizm może też doprowadzić do zmniejszenia objętości narządów rozrodczych.

Palenie tytoniu wpływa z kolei negatywnie na ukrwienie i doprowadza do kurczenia się tętnic. W związku z tym może być przyczyną zaburzeń erekcji i spadku libido u mężczyzny, ale też ograniczyć jego płodność [14]. Nałogowe palenie często doprowadza również do rozwoju chorób przewlekłych wpływających na męską seksualność, takich jak cukrzyca czy schorzenia sercowo-naczyniowe.

9. Brak ruchu i regularnej aktywności fizycznej

Zbyt mała ilość regularnej aktywności fizycznej sprawia, że mężczyźni są w gorszej kondycji i stają się mniej pewni siebie. Bardzo często powoduje to, że odczuwają oni mniejszą satysfakcję z seksu. Brak ruchu wpływa też na pogorszenie się cyrkulacji krwi w ciele. Nieprawidłowy przepływ krwi natomiast wpływa na erekcję oraz może prowadzić do nadwagi i otyłości.

Kiedy mężczyzna decyduje się na zwiększenie ilości ruchu ograniczony zostaje poziom kortyzolu oraz negatywne efekty stresu. Podnosi się natomiast poziom endorfin, poprawia się nasze samopoczucie, a ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych znacząco spada.

10. Starzenie

Kiedy u mężczyzny pojawia się brak ochoty na współżycie w wieku 40 lat lub później, wielu z nich uważa, że jest to zupełnie normalne. I jest w tym sporo racji. Wraz ze starzeniem się naszego organizmu, wiele wymienionych powyżej czynników zaczyna się na siebie nakładać. Z wiekiem spada poziom testosteronu, zaczynają się też pojawiać pierwszy objawy zaburzenia erekcji. U dużej grupy mężczyzn dochodzi też do przerostu prostaty, co ma wpływ na słabe libido. Im jesteśmy starsi przestajemy się też zwykle regularnie ruszać i pogarsza się nasze zdrowie. Z kolei, w konsekwencji jesteśmy mniej sprawni i zaczynamy przyjmować więcej leków, które sprawiają, że nasz popęd seksualny staje się coraz mniejszy.

Jak zwiększyć libido? Domowe sposoby  i terapie na podniesienie popędu seksualnego

Chyba każdy mężczyzn chciałby mieć prze całe swoje życie wysokie libido i tym samym prowadzić bujne życie erotyczne. Niestety zwykle nie jest to możliwe i w którymś momencie musimy z przykrością stwierdzi: mam niskie libido. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by samodzielnie zawalczyć o zwiększenie swojego popędu seksualnego. Wystarczy tylko zastanowić się i zrozumieć, jakie są źródła takiego stanu, a następnie wprowadzić niezbędne zmiany i podjąć kroki, które pozwolą nam wrócić do świetnej formy seksualnej.

1. Ograniczenie stresu

Stres może nas obezwładniać, destabilizując nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego tak ważne, również w kontekście tego, jak podnieść sobie libido jest właściwe zarządzenie stresem [15]. Musimy nauczyć się w jaki sposób radzić sobie z dotykającymi nas stresorami tak, aby się od nich odgraniczyć. Każdy mężczyzna powinien też znaleźć czas na to, aby się zrelaksować i tym samym dać naszemu ciału trochę wytchnienia.

Ze stresem możemy walczyć na różne sposoby. Aby żądza powróciła do naszego życia możemy między innymi:

  • znaleźć czasu na rzeczy, które sprawiają nam przyjemność – zastanówmy się, co sprawia, że możemy choćby na chwilę zapomnieć o stresie i poczuć się lepiej. Dla niektórych może to być długi spacer, czytanie książek czy obejrzenie ciekawego serialu, a dla innych np. spędzanie czasu z rodziną;
  • odciąć się w ciągu dnia od świata – wystarczy na kilkanaście minut wyłączyć telefon i komputer, aby poczuć niemal natychmiastową ulgę. W tym czasie możemy po prostu leżeć, medytować czy spędzić chwilę w samotności na łonie natury. Takie chwile pozwalają po prostu być w danej chwili, bez obaw, że za chwilę ktoś zadzwoni lub napisze maila;
  • aktywność sportowa – wysiłek fizyczny, nawet ten umiarkowany, jest doskonałym sposobem na obniżenie poziomu stresu w naszym organizmie. Szybki marsz, jogging, jazda na rowerze czy pływanie sprawią nam dużo przyjemności i pozwolą nam się odprężyć;
  • nauka asertywności – aby uwolnić się od ciągłego stresu musimy nauczyć się odmawiać, gdy jest to konieczne i rozdzielać nasze obowiązki, kiedy tylko jest to możliwe. W innym przypadku nadmiar spraw do załatwienia jedynie generuje jeszcze większy stres, który nas przytłacza.

Ze stresem możemy walczyć na własną rękę, ale nie zawsze będziemy w stanie sobie z nim poradzić. Jeśli uznamy, że po prostu nas to przerasta, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

2. Zwiększenie jakości swojego snu

Wypoczęty organizm może prawidłowo funkcjonować, a my czujemy się po prostu lepiej i mamy siły do działania. Dlatego w kwestii tego, jak pobudzić libido u mężczyzny, polepszenie jakości jego snu jest bardzo istotne.

Oczywiście każdy może w inny sposób wpływać na higienę swojego nocnego odpoczynku. Warto przy tym pamiętać o takich czynnikach jak:

  • unikanie niebieskiego światła przed snem – przynajmniej na godzinę przed snem powinniśmy zrezygnować z korzystania z telefonu, telewizji czy innych urządzeń, których ekrany generują niebieskie światło. Dzięki temu nasz umysł przestanie pracować na najwyższych obrotach i będzie w stanie przygotować się do odpoczynku;
  • przygotowanie sypialni – pomieszczenie, w którym śpimy musi sprzyjać odpoczynkowi, dlatego powinna w nim panować relaksująca atmosfera. Pamiętajmy między innymi o przewietrzeniu sypialni, włączeniu delikatnego światła oraz o tym, by obniżyć nieco temperaturę w pokoju;
  • unikanie objadania się przed snem – najlepiej, gdy ostatni posiłek zjemy przynajmniej 2 godziny przed snem, ale niezależnie, kiedy dokładnie to zrobimy zadbajmy o to, by był on lekki. Jeśli nasz organizm będzie musiał nocą ciężko pracować nad strawieniem pożywienia, nasz sen zostanie zaburzony.

3. Zwrócenie uwagi na swoją dietę

Spożywane przez nas pokarmy, a raczej ich jakość, wpływają na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Dlatego zdrowa dieta w przypadku wielu mężczyzn może być odpowiedzią na pytanie, jak zwiększyć popęd seksualny. Dostarczenie naszemu ciału odpowiednich składników odżywczych może pozytywnie wpłynąć na procesy odpowiedzialne za nasze libido. Dodatkowo, dzięki prawidłowemu odżywianiu uzyskamy lepsze zdrowie oraz dużo bardziej odporne na wahania samopoczucie.

Oczywiście jest wiele produktów, które mogą zwiększyć naturalnie ochotę na seks u mężczyzny. Wśród nich warto wymienić takie elementy diety jak:

  • orzechy – zawierają m.in. zdrowe tłuszcze omega-3, które mogą zwiększyć poziom argininy wpływającej na seksualność mężczyzny oraz na rozluźnienie naczyń krwionośnych[16];
  • gorzka czekolada – ma w sobie dużą ilość kakao oraz wysoką zwartość fenyloetyloaminy, która stymuluje uwalnianie takich hormonów jak dopamina oraz endorfiny ;
  • banany – zwłaszcza te mocno dojrzałe mają w sobie bardzo dużo potasu, który wpływa m.in. na produkcję testosteronu ;
  • przyprawy – cynamon od wieków stosowany jest jako afrodyzjak, więc warto dołączyć go do swojej diety. Z kolei ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne pobudzają krążenie krwi, w tym również w obrębie prącia;
  • filiżanka kawy – w racjonalnych ilościach kawa zwiększa przepływ krwi i rozluźnia mięśnie.

4. Większa ilość ruchu i ograniczenie nadwagi

Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz zbyt duża waga ciała negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Dlatego warto wprowadzić do naszej codzienności ruch, który przede wszystkim poprawi naszą kondycję i wpłynie na zwiększenie libido, ale także wzmocni naszą pewność siebie, poprawi nasze samopoczucie i sprawi, że znów nabierzemy chęci na przyjemności, również te łóżkowe [17].

Co bardzo ważne, wcale nie musimy wykonywać skomplikowanych treningów, aby poprawić naszą kondycję i tym samym wpłynąć na nasz popęd seksualny. Wystarczy już 30 minut szybkiego marszu co drugi dzień, aby poczuć różnicę. Świetnie na nasz organizm wpływają też ćwiczenia wydolnościowe, takie jak bieganie albo pływanie. Warto też zadbać o zmianę swoich dotychczasowych nawyków. Zamiast dojeżdżania wszędzie samochodem lub komunikacją miejską, można zdecydować się na dłuższy spacer lub przejażdżkę rowerem. Jest to naturalna ilość ruchu, której dodanie pozwoli w relatywnie niedługim czasie zobaczyć naprawdę fajne rezultaty!

5. Ograniczenie nałogów

Jak już wiemy alkohol oraz tytoń wpływają negatywnie na nasze zdrowie oraz na męskie libido. Jeśli więc zależy nam na tym, aby wciąż czerpać przyjemność z życia erotycznego, warto jest je znacząco ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować. Zamiast piwa czy drinków podczas spotkań ze znajomymi możemy zdecydować się na picie ich odpowiedników nie zawierających alkoholu. Palenie papierosów natomiast możemy zamienić na mniej szkodliwe e-papierosy.

6. Zwrócenie uwagi na naturalne zioła i suplementy na libido

Ziołolecznictwo od wieków pomaga ludziom radzić sobie z wieloma dolegliwościami. Nic więc dziwnego, że rozmyślając nad tym, co podnosi libido, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zioła pobudzające popęd seksualny. Najlepiej jest przyjmować preparaty ziołowe, naturalne suplementy i tabletki na libido zawierające wyciągi z odpowiednich roślin [18]. Kolejne badania wykazują ich bardzo wysoką skuteczność pod kątem poprawy libido, w odróżnieniu od standardowych środków, które znajdziemy w aptekach [19]. Przepisywane zwykle przez lekarzy leki na libido, np. te zawierające sildenafil, wpływają bowiem przede wszystkim na erekcję, nie na sam popęd seksualny.

Tak naprawdę mamy spory wybór jeśli chodzi o skuteczne zioła na libido. Ekstraktów, których roślin powinniśmy jednak przede wszystkim szukać, gdy wybieramy takie naturalne suplementy i tabletki na popęd seksualny? Warto zwrócić uwagę chociażby na:

  • buzdyganek naziemny – może stabilizować poziom testosteronu w organizmie, co wzmacnia popęd seksualny. Dodatkowo zawarte w nim substancje wpływają też pozytywnie na erekcję oraz twardość członka;
  • korzeń maca – tzw. naturalna viagra zawiera szereg składników odżywczych, które zapewniają prawidłowy przebieg procesów wpływających na wysoki popęd seksualny u mężczyzn [20]. Suplementy z korzeniem maca mogą nie tylko poprawić męskie libido, ale też jakość nasienia i ogólne samopoczucie.
  • kozieradka – roślina ta bogata jest w saponiny steroidowe, dlatego znana jest z tego, iż może zwiększyć popęd seksualny u mężczyzn;
  • żen-szeń – regularne stosowanie suplementów z wyciągiem z tej rośliny może podnieść poziom testosteronu w organizmie, a także poprawić płodność, erekcję oraz jakość nasienia mężczyzny.

7. Zrobienie przeglądu swoich nawyków związanych z seksem

Gdy naszym celem jest poprawa libido, powinniśmy wziąć pod lupę nasze typowe zachowania dotyczące sfery erotycznej. Warto przede wszystkim bardzo szczerze porozmawiać z partnerem o tym, jakie są nasze fantazje erotyczne. Takie rozmowy pozwolą zakomunikować co chcielibyśmy zmienić w seksie i jakich nowych rzeczy spróbować. Niestety popęd seksualny jest często zabijany przez rutynę, dlatego dodajmy do naszego życia erotycznego nieco spontaniczności, zamiast wszystko planować. Możemy też wspólnie z partnerem zagłębić się w tajniki słynnej Kamasutry, zastanowić się nad wydłużeniem gry wstępnej czy wprowadzeniem do łóżka jakichś gadżetów. Oczywiście pod warunkiem, że obydwoje się na to zgadzamy. Tutaj wystarczy pamiętać o jednej zasadzie, na każdej płaszczyźnie egzystowania z innym człowiekiem ważna jest w

8. Leczenie u specjalistów

Niestety nie każdy mężczyzna jest w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Jeśli mimo podejmowanych prób wciąż nie wiemy jak poprawić libido u mężczyzny, a stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Obniżony popęd seksualny może być bowiem objawem znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zazwyczaj panowie zaczynają od wizyty u lekarza rodzinnego, który następnie może nas skierować do urologa, endokrynologa lub psychologa. Z pewnością będzie też konieczne wykonanie odpowiednich badań, takich jak określenie poziomu testosteronu czy szczegółowe badania krwi. Niezwykle istotne jest również to, aby z lekarzami rozmawiać całkowicie szczerze, bo tylko wtedy będą mogli nam skutecznie pomóc.

9. Przegląd przyjmowanych leków

Jak już wspomniano, gdy mężczyzna zauważy u siebie spadek libido tabletki przyjmowane przez niego w związku z innymi chorobami mogą być przyczyną takiego stanu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy zaburzenia te pojawiły się w niedługim okresie po rozpoczęciu terapii przy pomocy określonych preparatów, warto udać się do lekarza, w celu zweryfikowania co na libido może działać negatywnie.

Jeśli okaże się, że to faktycznie leki są odpowiedzialne za słaby popęd seksualny u pacjenta, lekarz może je zmienić lub zalecić przyjmowanie innych dawek konkretnych preparatów. Specjalista może też zalecić stosowanie innych leków lub suplementów, które pozwalają zwiększyć libido męskie.

10. Terapia testosteronem

Kiedy mężczyźnie doskwiera brak ochoty na współżycie leczenie może obejmować też terapię testosteronem. Stosuje się ją u pacjentów, u których słabe libido jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, a zwłaszcza niskim poziomem właśnie testosteronu w organizmie. Zdarza się to u sporej grupy mężczyzn, między innymi dlatego, że z wiekiem poziom tego hormonu spada w sposób naturalny i wpływa na pogorszenie się życia seksualnego mężczyzn.

Terapia zastępcza testosteronem (skrót z ang. TRT) zwykle trwa 3-6 miesięcy i musi być stale kontrolowana przez lekarza w celu oceny jej skuteczności [21]. Dawki i dawkowanie testosteronu, który może być podawany w formie zastrzyków, tabletek lub żelu, dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Jak pokazują badania leczenie testosteronem przynosi bardzo dobre rezultaty, poprawiając popęd seksualny u ok. 60-70% mężczyzn poddanych terapii [22]. Jeśli zatem problemem jest niski poziom tego hormonu w organizmie, najlepszym sposobem na to jak zwiększyć libido męskie może być właśnie zastosowanie tej metody.

11. Wizyta u psychologa

W radzeniu sobie z problemem obniżonego popędu seksualnego pomóc może mężczyźnie również psychologia. Zwłaszcza, gdy źródła tego wstydliwego problemu leżą właśnie w psychice pacjenta. Może być to chociażby nadmierny stres, chroniczny niepokój, zaburzenia lękowe czy depresja. W takiej sytuacji konsultacja z psychologiem może okazać się kluczem do zwiększenia męskiego libido.

Podczas spotkań z psychologiem specjalizującym się w seksuologii dojdzie do wielu rozmów podczas terapii. Mężczyzna jest w stanie zrozumieć źródło swojego problemu i nauczyć się, w jaki sposób go przezwyciężyć. Specjalista prowadzi edukację seksualną z pacjentem, ale często zaleca też terapię z partnerem, dzięki czemu para lepiej poznaje swoje potrzeby i uczy się, jak wspólnie poradzić sobie z takim zaburzeniem.

Podsumowanie

Obniżony popęd seksualny to dość złożony problem, który dotyka bardzo wielu mężczyzn. Najważniejsze jest zatem poznanie przyczyn takiego zaburzenia, co pozwoli skutecznie z nim walczyć. Na szczęście istnieje dużo sposobów na to, jak podnieść libido u faceta. Jednak to co jest najważniejsze dla każdego z nas, wiele z nich możemy zastosować samodzielnie! Warto więc podjąć się tego zadania, aby znów poczuć satysfakcję ze swojego życia erotycznego.

Piśmiennictwo i literatura

  • [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2695750/#s4title
  • [2] http://www.indianjpsychiatry.org/article.asp?issn=0019-5545;year=2017;volume=59;issue=5;spage=91;epage=115;aulast=Avasthi
  • [3] http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_16427/JTGGA-18-4.pdf
  • [4] https://academic.oup.com/jcem/article/91/7/2509/2656285
  • [5] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2055102918786867
  • [6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17629895/
  • [7] https://www.hindawi.com/journals/ijrmed/2019/9701384/
  • [8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3662135/
  • [9] https://www.eurekaselect.com/144023/article
  • [10] https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1029127
  • [11] https://www.psychiatryinvestigation.org/journal/view.php?doi=10.4306/pi.2016.13.6.637
  • [12] https://www.excli.de/vol16/Sahebkar_Panahi_21072017_proof.pdf
  • [13] http://www.indianjpsychiatry.org/article.asp?issn=0019-5545;year=2007;volume=49;issue=2;spage=109;epage=112;aulast=Arackal
  • [14] https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1464-410X.2011.10503.x
  • [15] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/and.12129
  • [16] https://academic.oup.com/jn/article/134/10/2873S/4688590
  • [17] http://www.jehp.net/article.asp?issn=2277-9531;year=2018;volume=7;issue=1;spage=57;epage=57;aulast=Jiannine
  • [18] http://www.phcogrev.com/article/2013/7/13/1041030973-7847112832
  • [19] https://www.hindawi.com/journals/bmri/2014/868062/
  • [20] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1439-0272.2002.00519.x
  • [21] https://eje.bioscientifica.com/view/journals/eje/165/5/675.xml
  • [22] https://journals.lww.com/co-urology/Abstract/2017/11000/Testosterone_therapy_improves_erectile_function.2.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × 3 =