Mięśnie kegla. Jak mężczyźni mogą ćwiczyć mięśnie PC dla mocniejszej erekcji i lepszego orgazmu?

Mięśnie kegla u mężczyzn - jak ćwiczyć mięśnie PC dla lepszej kontroli erekcji?

Mięśnie Kegla to wbrew pozorom bardzo istotny element naszego ciała, który warto jest regularnie ćwiczyć. Choć są one dobrze ukryte, trening mięśni dna miednicy również w przypadku mężczyzn nie jest wcale trudny. I co najważniejsze można go wykonywać praktycznie w każdym miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Jak zatem zlokalizować mięśnie Kegla, w jaki sposób je wzmocnić i dlaczego jest to takie ważne?

Menu nawigacyjne:

 1. Co to są mięśnie kegla i dlaczego są tak ważne u mężczyzn?
 2. Po co mieć mocne mięśnie dna miednicy? Efekty po treningu są zaskakujące!
 3. Jak prawidłowo zlokalizować mięsień kegla?
 4. Jak ćwiczyć mięśnie kegla? Wykonaj trening w ten sposób dla najszybszych efektów!
 5. Po jakim czasie spodziewać się efektów ćwiczeń?
 6. Czy warto zainwestować w elektrostymulator mięśni dna miednicy?

Mięśnie kegla u mężczyzn – czym są i za odpowiadają?

Mięśnie Kegla, które określane są też jako mięśnie dna miednicy lub mięsień PC, umiejscowione są pomiędzy nasadą penisa a odbytem. Można zatem w uproszczeniu stwierdzić, iż po prostu obejmują one męskie krocze. Jeśli chodzi o mięśnie Kegla męskie to odpowiednio wyćwiczone są w stanie wzmocnić doznania seksualne, ale także wydłużyć sam stosunek oraz spotęgować odczuwanie orgazmu. Mocne mięśnie mogą też ograniczyć pojawiający się wraz z wiekiem problem nietrzymania moczu.

Mocne mięśnie kegla u mężczczyzn

Niestety postępujący proces starzenia się organizmu prowadzi do zanikania tych ważnych mięśni, przez co mężczyźni muszą się mierzyć z tego konsekwencjami. Panowie między innymi mają trudności z trzymaniem moczu oraz dotykają ich zaburzenia erekcji oraz potencji, które sprawiają, że znacząco spada jakość ich życia erotycznego [1] , [2].

Warto jednak podkreślić, że problemów tych można uniknąć lub znacząco je ograniczyć, właśnie poprzez trening mięśni Kegla u mężczyzn. W pierwszej kolejności musimy jednak prawidłowo je zlokalizować, a następnie regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia. W ten sposób możemy wzmocnić mięśnie dna miednicy i cieszyć się z często spektakularnych efektów takich treningów.

Czy warto wzmacniać mięśnie Kegla? Efekty treningu u mężczyzn mówią same za siebie!

Systematycznie wykonywane ćwiczenia na mięśnie Kegla to gwarancja lepszych doznań podczas seksu. Mężczyźni zyskują bowiem dużo większą kontrolę nad erekcją, jak i samym wytryskiem [2], [3]. Ale wytrenowane mięśnie dna miednicy u mężczyzn przydają się również w sytuacji, gdy z powodu starzenia się organizmu u mężczyzny pojawiają się inne problemy medyczne [4]. Zanikanie mięśni Kegla z wiekiem oraz różne choroby, takie jak cukrzyca mogą bowiem prowadzić do nietrzymania moczu. Jednak równie często pojawiają się trudności natury seksualnej, takich jak przedwczesny wytrysk.

Zalety mocnych mięśni kegla - lepsza erekcja i kontrola ejakulacji, intensywniejszy orgazm i złagodzenie objawów dyzurycznych

Systematyczne ćwiczenia mogą skutecznie wzmocnić mięśnie Kegla u mężczyzny i tym samym zapobiec wielu problemom, które pojawiają się w późniejszym wieku. A co dokładnie możemy zyskać? Najważniejsze zalety i efekty takiego treningu to:

 • wzmocnienie i wydłużenie erekcji – jeśli mężczyzna posiada mocne mięśnie dna miednicy, które potrafi zacisnąć we właściwej chwili podczas stosunku, krew odpływa z penisa znacznie wolniej, a tym samym erekcja jest dłuższa i lepsza;
 • zwiększenie intensywności odczuwanych orgazmów – dzięki treningom mięśni Kegla mężczyzna jest w stanie powstrzymać wytrysk. Natomiast to znacząco poprawia jego doznania związane z osiągnięciem orgazmu;
 • większa kontrola nad momentem wytrysku – właściwe ćwiczenia wykonywane regularnie to także skuteczny sposób na przedwczesny wytrysk. Jeśli mężczyzna potrafi mocno zacisnąć mięśnie Kegla może wydłużyć stosunek i opóźnić chwilę wytrysku;
 • złagodzenie objawów nietrzymania moczu – mięśnie dna miednicy między innymi podtrzymują pęcherz i jelita. Zatem jeśli są dobrze wyćwiczone, mogą ograniczyć początkowe dolegliwości związane z nadreaktywnym pęcherza oraz skutki uboczne operacji prostaty [4]. Mocne mięśnie łagodzą też objawy cieknącego moczu i nokturii, tym samym poprawiając jakość i komfort snu osób zmagających się z tym problemem.

Tylko które to te mięśnie kegla? Gdzie są i jak je zlokalizować?

Jak już wspomniano ćwiczenia dna miednicy nie są szczególnie skomplikowane. Dużo trudniejsze dla wielu mężczyzn jest natomiast ich znalezienie. Są one bowiem na tyle dobrze ukryte, że lokalizacja mięśni Kegla może przysporzyć nam nieco trudności. Aby to zrobić najczęściej imituje się oddawanie moczu z następnym zatrzymywaniem jego strumienia. Poczujemy wówczas mięsień, który odpowiednio napinany i rozluźniany steruje przepływem moczu.

Pierwszą próbę zlokalizowania mięśni dna miednicy możemy wykonać w sytuacji, gdy faktycznie czujemy potrzebę oddania moczu. Siedząc na toalecie spróbujmy wówczas rozpocząć oddawanie moczu i w pewnym momencie zatrzymać strumień. W takiej sytuacji wyraźnie można poczuć, jak mięśnie pęcherza i zwieracza odbytu zaciskają się i unoszą. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że zarówno uda, jak i brzuch powinny być w tym czasie rozluźnione.

Jeśli taki sposób wciąż nie rozwiązuje naszego problemu i wciąż nie wiemy, gdzie jest mięsień Kegla możemy spróbować też innych metod. Tym razem jednak należy imitować sytuację, w której staramy się powstrzymać od wypuszczenia gazów z naszego ciała. Kolejny, dość nieprzyjemny sposób, który jednak powinien ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości, to wsunięcie do odbytnicy fragmentu palca. Następnie zaciskamy na nim mięśnie, dzięki czemu poczujemy jak przesuwają się one w górę i w dół.

Warto dodać, że rzeczywiste wstrzymywanie i wznawianie oddawania moczu nie jest formą ćwiczenia Kegla. Jest jedynie sposobem na jednorazowe zlokalizowane tych mięśni. Powtarzanie tego w trakcie mikcji może dać odwrotny od zamierzone efekt i osłabić mięśnie. Istnieje też szansa na zwiększenie ryzyka infekcji w obrębie układu moczowego. W sytuacji, gdy mamy wciąż problem ze znalezieniem mięśni dna miednicy, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę podczas kolejnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Ćwiczenie mięśni kegla. Jak ćwiczyć mięśnie PC, aby szybko uzyskać rezultaty?

Przede wszystkim musimy prawidłowo zlokalizować mięśnie Kegla, aby ćwiczenia przyniosły realne efekty. Kiedy już to zrobimy musimy natomiast pamiętać o systematycznym wykonywaniu takiego treningu. Jest to przecież taki sam mięsień, jak każdy inny i wymaga regularnego poświęcania mu naszej uwagi. Tylko wtedy pojawią się takie rezultaty jak przedłużenie stosunku, lepszy orgazm czy ograniczenie problemów w nietrzymaniu moczu. W czasie, gdy wykonujemy ćwiczenia mięśni Kegla należy też zwracać uwagę, aby nie zaciskać innych mięśni (m.in. brzucha i ud) oraz by kontrolować swój oddech.

Prawidłowa technika jak ćwiczyć mięśnie kegla w 6 krokach

Pojawia się zatem najważniejsze pytanie dotyczące tego, jak ćwiczyć mięśnie Kegla u mężczyzny? Trening ten krok po kroku możemy wykonywać w następujący sposób:

 1. W pierwszej kolejności zlokalizuj mięśnie dna miednicy i upewnij się, że wiesz, które struktury w swoim ciele masz ćwiczyć. Jeśli wciąż nie jesteś tego pewien, wróć do instrukcji na temat lokalizowania mięśni.
 2. Opróżnij pęcherz moczowy.
 3. Ćwiczenia możesz wykonywać na siedząco lub w pozycji leżącej, przede wszystkim musi Ci być wygodnie.
 4. Następnie zaciskaj przez około 5 sekund zlokalizowane wcześniej przez siebie mięśnie.
 5. W następnym kroku rozluźnij mięśnie na kolejne 5 sekund .
 6. Ćwiczenie powtarzaj ok. 8-12 razy i wykonuj je 3 razy dziennie (na przykład po przebudzeniu, popołudniu i przed pójściem spać).

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych struktur tego typu, również jeśli chodzi o mięśnie Kegla ćwiczenia dla mężczyzn muszą być wykonywane nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu, choć najlepiej jest to robić codziennie. Oczywiście nie należy też przesadzać z intensywnością takich treningów, aby nie doświadczyć ich skutków ubocznych.

Kiedy zobaczę efekty swoich ćwiczeń?

Zwłaszcza dla mężczyzn, którzy zastanawiają się jak opóźnić wytrysk oraz poprawić swoje życie erotyczne, kwestia tego, jak szybko widoczne są rezultaty treningów jest niezwykle istotna [5]. Jeśli takie ćwiczenia na potencję będziemy wykonywać regularnie, pierwsze wyraźne efekty zwłaszcza w intymnych kontaktach z partnerem powinniśmy zauważyć po ok. 12 tygodniach. Ćwiczenia te można wykonywać tak naprawdę w każdym miejscu, w którym akurat jesteśmy, co znacznie ułatwia systematyczne treningi. Pamiętajmy, że o ten mięsień musimy troszczyć się tak samo, jak o wszystkie inne przez całe życie. Pozwoli nam to nie zaprzepaścić efektów naszej pracy.

Nie dziwmy się jeśli po pierwszych treningach poczujemy ból mięśni oraz zakwasy. Na początku naszej drogi ku wzmocnieniu mięśni Kegla jest to zupełnie naturalne.

Elektrostymulator mięśni Kegla dla mężczyzn. Skuteczna alternatywa dla ćwiczeń czy tylko kosztowny gadżet?

Elektrostymulacja jest jedną z form elektroterapii. Wykonuje się ją, aby w odpowiedni sposób pobudzić nerwy oraz mięśnie, korzystając przy tym z prądu o niskiej częstotliwości. To właśnie prąd wywołuje skurcz nerwu i mięśnia, który przypomina te, jakich doświadczamy w trakcie ćwiczeń fizycznych. Elektrostymulacja jest wykorzystywana chociażby w leczeniu pacjentów z problemami w oddawaniu moczu (m.in. popuszczanie i zbyt częste oddawanie moczu) [6].

Ale wykorzystywany w takich zabiegach stymulator może być także używany do ćwiczenia mięśni Kegla. Całość składa się z aparatu, który generuje prąd oraz z elektrod albo specjalnej sondy. To właśnie te elementy należy umieścić w pobliżu obszaru, w którym chcemy stymulować tkanki mięśniowe do skurczu.

Jeśli chodzi o ćwiczenie mięśni Kegla to elektrostymulator jest wyposażony w małą sondę, którą umieszcza się w odbytnicy. Kiedy to zrobimy urządzenie do ćwiczenia mięśni dna miednicy generuje impulsy elektryczne i pobudza je do pracy. Korzystanie z takiego niepozornego stymulatora codziennie, przez 20-30 minut może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Podsumowanie

Mięśnie dna miednicy do tej pory są kojarzone w głównej mierze z kobietami, którym ich ćwiczenie zaleca się przede wszystkim w ciąży. Warto jednak pamiętać, że takie treningi powinni również wykonywać mężczyźni, zwłaszcza Ci, którzy chcą podnieść jakość swojego życia erotycznego. Wydłużony stosunek, opóźnienie wytrysku czy jeszcze większa przyjemność z orgazmu. To tylko niektóre z efektów, które można osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla. W związku z tym, że same ćwiczenia są banalnie proste, ich przeprowadzenie każdego dnia nie powinno być dla nikogo problemem. Zwłaszcza, że efekty, które można dzięki nim osiągnąć są naprawdę warte choćby miesięcznego przetestowania.

Piśmiennictwo i źródła

 • [1] https://www.magonlinelibrary.com/doi/abs/10.12968/bjon.2005.14.19.19944
 • [2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1324914/
 • [3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1166708717305389?via%3Dihub
 • [4] http://www.ccsenet.org/journal/index.php/gjhs/article/view/38732
 • [5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2997838/
 • [6] https://simonfoundation.org/electric-stimulation-pelvic-floor/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ forty nine = fifty three