Zaburzenia erekcji: jak leczyć problemy z erekcją? Pokonaj problem ze wzwodem!

Zaburzenia erekcji - jak leczyć problemy z erekcją?

Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć mężczyzn z każdej grupy wiekowej, również tych po 20. roku życia. Wszelkie problemy z erekcją to zwykle bardzo wstydliwy dla panów temat, w związku z czym często starają się to ukryć i nie szukają pomocy. Nie warto jednak tego robić, gdyż obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z takimi zaburzeniami. Jak je zatem rozpoznać i w jaki sposób leczyć, aby znów odczuwać pełną satysfakcję z intymnych zbliżeń?

Menu nawigacyjne:

  1. Co to są zaburzenia erekcji i co mają tak naprawdę wspólnego z impotencją?
  2. Jak rozpoznać objawy takich zaburzeń?
  3. Co powoduje problemy z erekcją? Przyczyny zaburzeń chorobowe i psychologiczne
  4. Diagnozowanie: do jakiego lekarza się udać i jakie badania należy wykonać?
  5. Jak leczyć zaburzenia erekcji? Leczenie zależy od źródła problemu
  6. Leczenie farmakologiczne: leki na zaburzenia erekcji, zastrzyki i kremy
  7. Ćwiczenia i treningi wzmacniające kontrolę wzwodu
  8. Terapia hormonalna testosteronem
  9. Fala uderzeniowa ESWT
  10. Alternatywne formy leczenia: ziołolecznictwo, akupunktura, ograniczenie używek
  11. Konsultacja psychologiczna i terapia dla par
  12. Zabiegi chirurgiczne

Co to jest zaburzenie erekcji?

Zaburzeniem erekcji nazywana jest niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu przez mężczyznę. Najczęściej terminu tego używa się w kontekście zbliżeń seksualnych, gdyż wówczas erekcja nie jest na tyle mocna, aby możliwe było odbycie satysfakcjonującego stosunku z drugą osobą.

Proces uzyskania erekcji rozpoczyna się od bodźca seksualnego, z powodu którego mężczyzna podnieca się i informacja ta pobudza ośrodek erekcji. W efekcie mięśnie prącia rozluźniają się i zwiększa się przepływ krwi do znajdujących się w nim ciał jamistych. Kiedy ilość krwi jest odpowiednia, prącie sztywnieje i wówczas mówimy właśnie o erekcji. Co bardzo ważne, zaburzenia wzwodu mogą powstawać na każdym z jego etapów.

Tego typu problemy z erekcją często określa się też sformułowaniem impotencja lub zaburzenia potencji. Specjaliści uznają je jednak za nieprawidłowe w tym przypadku, gdyż są one bardzo niejednoznaczne. Krótkotrwałe problemy ze wzwodem występują u sporej grupy mężczyzn i często są spowodowane chociażby stresem albo nerwami, co jest zupełnie naturalnym stanem. Kiedy jednak zaburzenia te występują regularnie, może to wskazywać na problem zdrowotny, który należy zdiagnozować i odpowiednio leczyć.

Jak rozpoznać takie zaburzenia? Objawy problemów z erekcją

Jak sama nazwa wskazuje zaburzenia erekcji u mężczyzn obejmują wszelkie problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu, na każdym jego etapie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że objawy powinny się utrzymywać co najmniej przez ok. 3 miesiące, aby w ogóle mówić o takim problemie u danego mężczyzny [1].

Najbardziej charakterystyczne objawy zaburzenia erekcji to:

  • trudność w uzyskaniu erekcji;
  • problemy z utrzymaniem erekcji;
  • ograniczony lub całkowity brak zainteresowania seksem;
  • nieregularny wzwód poranny lub jego brak.

Co powoduje problemy z erekcją? Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być fizjologiczne lub psychologiczne

Przede wszystkim należy pamiętać, że sporadyczne problemy ze wzwodem są zupełnie normalne. Mogą one wystąpić podczas pierwszego razu oraz u doświadczonych mężczyzn, którzy przeżywają duży stres w życiu, są po prostu zbyt zmęczeni lub też wypili zbyt dużą ilość alkoholu [2]. W takim przypadku nie mamy jednak powodów do zmartwień.

Kiedy jednak sytuacja powtarza się z dużą regularnością, przyczyny zaburzeń erekcji najłatwiej podzielić na dwie kategorie – fizjologiczne i psychologiczne [3]. Oczywiście przyczyny fizjologiczne możemy jeszcze bardziej uszczegółowić, wyszczególniając np. powody hormonalne, z układu naczyniowego itp. jednak ostatecznie sprowadzają się one do dwóch wspomnianych grup [4]. U części mężczyzn, u których występuje brak erekcji przyczyny są typowo fizyczne. Związane są z chorobami (np. gdy chora jest tarczyca albo w cukrzycy), urazami, nieprawidłowym poziomem hormonów czy też stanowią skutek uboczny przyjmowania niektórych leków oraz używek. U innych pacjentów natomiast przyczyny braku erekcji mogą być z kolei psychogenne. Wtedy wiążą się zarówno z problemami ze zdrowiem psychicznym mężczyzny, jak i na przykład z nadmierną ekspozycją na stres albo złymi doświadczeniami przy pierwszym razie [5].

Oczywiście zdarzają się również przypadki, gdy powody tego typu trudności są mieszane. Na przykład otyłość powoduje nadmierny niepokój o swoją sprawność seksualną, a to poczucie przekłada się na problem z utrzymaniem wzwodu podczas intymnych zbliżeń.

Jak zatem widać, gdy u mężczyzny występują zaburzenia erekcji przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Jest ich dość dużo i tak naprawdę czasem wystarczy działanie jednego z tych czynników, aby wywołać problem z uzyskaniem wzwodu. Wśród częstych przyczyn zaburzeń tego typu można wymienić:

  • choroby nerek;
  • choroby sercowe;
  • cukrzyca;
  • depresja;
  • kuracje lecznicze powiększenia prostaty lub raka stercza;
  • miażdżyca;
  • nadciśnienie;
  • nadmierna ekspozycja na stres;
  • niski poziom testosteronu (po testosteronie podanym w odpowiedniej formie problem z erekcją może zniknąć);
  • operacja lub uraz w obrębie miednicy lub krocza (zwłaszcza jeśli mogły zostać uszkodzone nerwy lub tętnice);
  • otyłość i nadwaga;
  • podeszły wiek;
  • problemy w związku;
  • regularny niepokój;
  • skutek uboczny niektórych leków (antydepresanty, takie jak SSRI, leki przeciwhistaminowe, leki na nadciśnienie);
  • nadmierne picie alkoholu;
  • palenie tytoniu (ogranicza przepływowość naczyń krwionośnych);
  • wysoki cholesterol;
  • zaburzenia snu;
  • stwardnienie rozsiane.

Do jakiego lekarza na badania wzwodu i problemów w jego obrębie się udać?

Ze względu na różnorodność możliwych przyczyn problemów z erekcją, badanie wzwodu także może składać się z odmiennych elementów. Jest to oczywiście rozmowa z pacjentem oraz badanie fizykalne, ale także badania laboratoryjne i obrazowe czy testy i badania psychologiczne [3]. Zatem jeśli u mężczyzny pojawiają się problemy z erekcją do jakiego lekarza powinien się on udać? Wstępny etap diagnozy może przeprowadzić lekarz rodzinny, natomiast dokładniejsze badanie erekcji zleci nam już urolog, do którego pacjent otrzyma skierowanie. Dowiedzmy się więc jakie badania są przeprowadzane w ramach diagnostyki zaburzeń wzwodu?

1. Wywiad z pacjentem

Podczas rozmowy z pacjentem, lekarz prosi mężczyznę o to, by opisał swoje problemy z utrzymaniem erekcji oraz towarzyszące im objawy. Oprócz tego, lekarz zwykle pyta też o dotychczasową historię medyczną pacjenta.

2. Badania fizykalne

Polega ono na sprawdzeniu ogólnej kondycji zdrowotnej mężczyzny. Lekarz między innymi osłuchuje płuca i serce pacjenta, ale także bada penisa i jądra pod kątem wszelkich zaburzeń, takich jak na przykład ich wrażliwość na dotyk. Oprócz tego oceniane jest ewentualne nadmierne owłosienie oraz możliwość występowania ginekomastii, czyli zaburzeń hormonalnych. W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie badania per rectum, aby ocenić stan prostaty.

3. Badanie krwi i moczu

Badania laboratoryjne to kolejny etap badania pacjenta, u którego występuje zaburzenie erekcji. Dzięki analizie krwi oraz moczu możliwe jest wykrycie chorób, które mogą stanowić przyczynę problemów mężczyzny, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy inne choroby przewlekłe.

4. Diagnozowanie obrazowe

U większości pacjentów wykonuje się przede wszystkim USG naczyń członka, które pozwala wykryć zaburzenia przepływu krwi w penisie [6]. Takie problemy zaburzają z kolei hydraulikę odpowiadającą za erekcję, co może być przyczyną problemów ze wzwodem.

5. Test znaczka pocztowego dla sprawdzenia nocnej erekcji

Nazwa badania wzięła się z używanego w nim materiału, który przypomina właśnie znaczek pocztowy [7]. U mężczyzn, u których utrzymanie erekcji jest zaburzone, materiał ten zakłada się na noc na penisa. Jeśli nad ranem okaże się, że został on przerwany, najprawdopodobniej świadczy to o wystąpieniu porannego wzwodu. To natomiast może oznaczać, że problemy z osiągnięciem erekcji podczas intymnych zbliżeń mają podłoże psychologiczne.

6. Badanie psychologiczne

Jeśli u pacjenta nie stwierdzono żadnych innych przyczyn zaburzeń erekcji, przeprowadzana jest konsultacja z psychologiem – seksuologiem klinicznym. Opiera się ona na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. W jej trakcie specjalista pyta o aktywność seksualną mężczyzny, zwłaszcza pod względem czynników psychologicznych oraz środowiskowych. Lekarz wykonuje też specjalnie dobrane testy dotyczące dysfunkcji seksualnych.

Jak leczyć zaburzenia erekcji? Leczenie zależy w dużej mierze od przyczyny

W związku z tym, jak różnorodne może być podłoże występujących u mężczyzn zaburzeń erekcji, sposoby ich leczenia również opierają się na odmiennych metodach, dopasowywanych indywidualnie do pacjenta. Dzięki temu można osiągnąć satysfakcjonujące efekty podjętych działań. A zatem jak leczyć zaburzenia erekcji?

1. Leczenie farmakologiczne

W bardzo wielu przypadkach lekarze przede wszystkim przepisują swoim pacjentom odpowiednie leki na zaburzenia erekcji. Obecnie jest to tak naprawdę najszybsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy mężczyzna ma problemy z erekcją [8]. U pacjentów stosuje się głównie preparaty, które wzmacniają działanie wytwarzanego w organizmie tlenku azotu. To właśnie ta substancja rozluźnia mięśnie prącia i pozwala zwiększyć w nim przepływ krwi [9]. Dzięki temu w wyniku stymulacji możliwe jest uzyskanie i utrzymanie wzwodu.

Zarówno u młodych mężczyzn, w wieku 20 lat i więcej, jak i nieco starszych pacjentów zastosować można różne preparaty zawierające odpowiednie substancje czynne. Najczęściej przepisywane mężczyznom tabletki na zaburzenia erekcji zawierają:

  • sildenafil (np. Viagra, Mensil, Iventum, Maxon);
  • tadalafil (np. Cialis, Adalift, Erlis, Tadamen);
  • awanafil (np. Spedra);
  • wardenafil (np. Levitra, Vardenafil Accord, Viavardis).

W zależności od jego potrzeb pacjentowi może zostać zalecony lek na zaburzenia erekcji bez recepty lub wydawany z przepisu lekarza. Należy jednak pamiętać, że w obydwu przypadkach są to preparaty, które nie powodują podniecenia i samoczynnej erekcji. W tym przypadku wymagany jest bodziec seksualny i stymulacja, które wpłyną na uwolnienie tlenku azotu z nerwów. Działanie leku sprawia natomiast, że sygnał ten jest intensywniejszy, przez co dochodzi do erekcji.

W zależności od indywidualnych predyspozycji mężczyzny oraz rodzaju czynnika, który odpowiada za brak erekcji, lekarz decyduje o tym, jaki typ leku oraz w jakiej dawce sprawdzi się najlepiej. Substancją, która działa najszybciej po przyjęciu jest awanafil (nawet po 10 minutach). Najwolniej, bo do godziny od zastosowania, działa natomiast sildenafil.

U mężczyzn, u których wdrożone zostało leczenie zaburzenia erekcji, leki bez recepty i te wydawane z przepisu lekarza mogą wywoływać skutki uboczne. Najczęściej są to bóle głowy, rozstrój żołądka, zaczerwienienia, nudności oraz problemy ze snem.

Czy leki doustne wzmacniające erekcję mogą być stosowane przez osoby zdrowe?

Niektóre osoby zarówno w młodym wieku, jak i nieco starsze doświadczają tymczasowych zaburzeń erekcji, co jest zupełnie normalne. Nie ma wówczas potrzeby stosowania żadnych specjalnych leków, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem. Jednocześnie jednak sporadyczne przyjęcie leków, które wspomagają zdolności seksualne mężczyzn nie powinno wywołać żadnych skutków ubocznych. Musimy jednak podchodzić do tego racjonalnie i przede wszystkim nie stosować takich preparatów każdego dnia.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania takich leków powinny zachować osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroby serca czy bardzo niskie ciśnienie krwi, a także mężczyźni, którzy przyjmują inne leki. W takich sytuacjach zaleca się konsultacje z lekarzem.

Zastrzyki i środki iniekcyjne

Kolejny sposób na leczenie braku erekcji to wykonywanie specjalnych zastrzyków. W wielu przypadkach taki zastrzyk na potencję to najlepsze rozwiązanie na to jak sobie radzić z tym wstydliwym problemem [10]. Wykonuje się go samodzielnie, przy pomocy bardzo cienkiej igły. Wykorzystywany w tym przypadku lek aplrostadil (Prostin VR, Prostavasin) należy wstrzyknąć bezpośrednio w bok penisa, na 5-15 minut przed planowanym stosunkiem. Powoduje on rozszerzenie tętnic prącia, dzięki czemu zwiększa się w nim jednocześnie przepływ krwi. Po podaniu leku erekcja utrzymuje się 30-60 minut lub do momentu wytrysku.

Zastrzyki na erekcję mogą powodować takie skutki uboczne, jak uczucie oszołomienia, delikatne krwawienie w miejscu zastrzyku oraz priapizm.

Krem na erekcję

Ten łatwy w użyciu preparat to stosunkowo nowy lek na erekcję, który cieszy się coraz większą popularnością. Zastosowano w nim taką samą substancję, jak w przypadku opisanych wyżej zastrzyków. Alprostadil w kremie aplikuje się na ujście cewki moczowej, dzięki czemu świetnie się wchłania. Lek zaczyna działać po ok. 5-30 minut po nałożeniu kremu, a wzwód utrzymuje się nawet 1-2 godziny. Preparat ten nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych, ale nie należy stosować go częściej niż raz na 24 godziny, 2-3 razy w tygodniu.

2. Ćwiczenia na potencję

Gdy u mężczyzny pojawia się słaby wzwód wielu lekarzy w pierwszej kolejności zaleca swoim pacjentom odpowiednie ćwiczenia na erekcję. Zdają się one przynosić bardzo dobre rezultaty i stanowią temat coraz większej ilości badań. Właśnie dlatego w wielu przypadkach stosuje się je jako wstęp do tradycyjnego leczenia, aby ograniczyć skutki uboczne innych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem [11].

Przede wszystkim warto jest ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli słynne już mięśnie Kegla. Między innymi oplatają one podstawę penisa, dzięki czemu ich zaciskanie i rozluźnianie pozwala mężczyźnie przedłużać erekcję, kontrolować moment wytrysku, ale także przeżywać intensywniejsze orgazmy [12]. Ćwiczenia mięśni Kegla należy wykonywać regularnie 3 razy dziennie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Pozwoli to osiągnąć odpowiednią kondycję dna miednicy.

Inny sposób na to jak pomóc sobie w przypadku, gdy doskwiera nam słaba erekcja to wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych. Mowa tutaj przede wszystkim o treningach, które uwzględniają ćwiczenia aerobowe i wytrzymałościowe. Wiąże się to z tym, iż bardzo często przyczynami zaburzeń erekcji są takie czynniki, które bezpośrednio związane są z kondycją naszego ciała. Mowa tutaj na przykład o takich czynnikach jak otyłość, wysoki cholesterol czy ogólne zaburzenia przepływu krwi. Wówczas ćwiczenia te pozwalają zniwelować skutki niektórych z tych dolegliwości, poprawić ogólny stan zdrowia oraz kondycję mężczyzny, który dzięki temu staje się również bardziej pewny siebie. Najprostsze ćwiczenie tego typu, które może wykonywać każdy to 30 minut szybkiego marszu,  3-4 razy w tygodniu.

3. Terapia testosteronem

U mężczyzn, u których problemem jest brak wzwodu leczenie może obejmować również takie metody, jak terapia zastępcza testosteronem (skrót z ang. TRT). Stosuje się ją w przypadku pacjentów, u których problem z utrzymaniem erekcji wynika z zaburzeń hormonalnych, a dokładnie z niskiego poziomu testosteronu w organizmie [13]. Może to znacząco obniżyć jakość życia seksualnego mężczyzny, powodując między innymi kłopoty ze wzwodem czy obniżone libido. Terapia przyjmuje bardzo różne formy, takie jak plastry z testosteronem, specjalne żele czy zastrzyki, ale również przyjmowane doustnie tabletki z testosteronem dla mężczyzn. Dodatkowo, metodę tą można stosować łącznie z innymi formami leczenia zaburzeń erekcji.

Efekty terapii testosteronem to nie tylko poprawa erekcji, ale również zwiększenie poziomu energii u mężczyzny oraz widoczna poprawa siły mięśni oraz kości [14].

Niestety leczenie testosteronem może też powodować skutki uboczne, do których należą przede wszystkim zmiany skórne. Pojawiają się też podejrzenia, iż może ono pogarszać takie stany chorobowe, jak powiększona prostata, bezdech senny oraz przyspieszenie rozrostu nowotworu stercza.

4. Leczenie falą uderzeniową

Obecnie stosuje się nowe metody leczenia zaburzeń erekcji, takie jak wykorzystanie fali uderzeniowej o niskim natężeniu. Dzięki niej w tkance prącia tworzą się nowe naczynia krwionośne, co pozwala poprawić dopływ krwi do penisa i tym samym również usprawnić erekcję. Dotychczasowe badania wykazują, że leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową w odczuciu pacjentów przynosi bardzo pozytywne efekty [15].

5. Alternatywne formy leczenia

Niezależnie od tego czy u mężczyzny pojawiają się problemy z erekcją po 40. roku życia, a może po długiej abstynencji od seksu, pacjenci mogą również korzystać z alternatywnych metod leczenia tego zaburzenia. Niektóre z nich są stosowane przez mężczyzn od wielu lat, a inne stanowią zupełnie nowe rozwiązania w tym temacie.

Ziołolecznictwo

Gdy w jakimś momencie zawodzi potencja u mężczyzn, naturalnym sposobem leczenia tej przypadłości od wieków są zioła. Wzbogacona w nie dieta może dać bardzo pozytywne efekty, a przy tym nie powodują one dotkliwych skutków ubocznych [16]. Zioła, które mogą być pomocne przy zaburzeniach erekcji to:

  • żeń-szeń – zawiera ginsenozydy, czyli substancje prawdopodobnie odpowiedzialne za zwiększone uwalnianie tlenku azotu w organizmie. Ten z kolei rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala na osiągnięcie satysfakcjonującej erekcji i większej twardości członka [17]. Żeń-szeń podnosi też poziom testosteronu oraz poprawia ruchliwość i żywotność plemników, a więc poprawia też płodność [18];
  • buzdyganek naziemny – zawiera substancje, które zwiększają uwalnianie tlenku azotu i poprawiają ukrwienie ciał jamistych prącia [19]. W rezultacie u mężczyzn poprawia się erekcja oraz twardość prącia;
  • korzeń maca – zawarte w nim substancje wzmacniają erekcję, ale także zwiększają popęd płciowy [20]. Dodatkowo usprawniają proces produkcji spermy i jej jakość, co z kolei ułatwia staranie o dziecko.

Pompki do penisa

Dzięki wytworzeniu wokół penisa próżni, pompki umożliwiają bierne napływanie krwi do ciał jamistych. U większości mężczyzn takie wspomaganie erekcji przynosi pozytywne rezultaty, gdyż po zastosowaniu pompki wzwód z reguły trwa na tyle długo, że pozwala odbyć partnerom satysfakcjonujący stosunek.

Najczęściej pojawiające się skutki uboczne stosowania pompki do penisa to siniaki na prąciu oraz ograniczenie wytrysku.

Akupunktura

Jest to metoda terapeutyczna wywodząca się z Chin, która polega na umieszczaniu specjalnych igieł w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta. Z pewnością nie jest to typowe leczenie braku wzwodu u mężczyzn, jednak uważa się, iż akupunktura może działać stymulująco na nerwy i zwiększać krążenie krwi, co z kolei pozwala osiągnąć wzwód [21]. Potrzeba wciąż dokładniejszych badań, aby potwierdzić tę teorię.

Ograniczenie używek

Zarówno w sytuacji, gdy zaburzenia pojawiają się w młodym wieku, jak i w przypadku, gdy mężczyzna zaczyna mieć problemy ze wzwodem po 40. roku życia lub później, nadmiar alkoholu i tytoń mogą dodatkowo je potęgować. Dlatego jeśli trudności tego typu zdarzają się coraz częściej warto pomyśleć o ograniczeniu stosowania używek lub o zupełnym ich odstawieniu. Nie tylko poprawi to jakość naszego życia erotycznego, ale także pozytywnie wpłynie na nasze ogólne zdrowie, kondycję i samopoczucie.

6. Terapia psychologiczna

Jeśli przyczyny dysfunkcji seksualnych leżą w psychice mężczyzny rozwiązaniem jest przede wszystkim leczenie psychologiczne. Terapia może obejmować między innymi edukację seksualną, metody treningowe czy psychoterapię indywidualną oraz spotkania ze specjalistą dla par. Takie leczenie zaburzeń erekcji na tle psychogennym pozwala mężczyźnie zrozumieć źródło swoich problemów oraz nauczyć się technik, które zniwelują odczuwane przez niego trudności w tym zakresie.

7. Zabiegi i operacja

Zdarzają się również sytuacje, w których zastosowanie wymienionych powyżej metod na zaburzenia erekcji jest niemożliwe. Niestety nie zawsze są one w stanie zagwarantować przyniesienie oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza, gdy nasze schorzenie spowodowane jest bardziej zaawansowanymi problemami. Co robić w takim przypadku? U tego typu pacjentów istnieje wciąż możliwość wykorzystania inwazyjnych form leczenia. Może to być:

  • chirurgia naczyniowa – są to zabiegi polegające na poprawieniu ukrwienia ciał jamistych oraz ewentualnej rekonstrukcji odpływu żylnego [4]. Jest to jednak postępowanie alternatywne i można je zastosować tylko u niektórych pacjentów;
  • proteza prącia – chirurgiczne wszczepienie pompki, jak potocznie mówi się o tym zabiegu, polega na umieszczeniu specjalnego implantu w prąciu. Obecnie stosowane są dwa rodzaje takich implantów. Jest to półsztywna proteza prącia, którą stosuje się przede wszystkim u starszych mężczyzn oraz protezy napełniane i usztywniane przed stosunkiem, które są lepszym rozwiązaniem dla pacjentów częściej podejmujących współżycie [22].

Podsumowanie

Problemy z erekcją dotykają mężczyzn w każdym wieku. Należy pamiętać, że sporadyczny brak wzwodu jest czymś naturalnym i nie powinniśmy się tym nadmiernie przejmować. Kiedy jednak regularnie doświadczamy trudności w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji, musimy zgłosić się po pomoc do lekarza, ponieważ istnieje bardzo dużo skutecznych metod leczenia tego problemu. Warto też zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki, takie jak niezdrowa dieta, brak ruchu albo stosowanie używek, które również mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie erotyczne.

Piśmiennictwo i literatura

  • [1] https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(16)30474-X/pdf
  • [2] Virag R, Zwang G, Dermange H, Legman M., “Vasculogenic impotence: a review of 92 cases with 54 surgical operations”, Vasc Surg. 1981;15:9–17
  • [3] https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11930-014-0023-9
  • [4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278925/table/male_medical-and-surgical-therapy-of-erectile-dysfunction.T./
  • [5] https://www.nature.com/articles/3901243
  • [6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6124582/#__sec6title
  • [7] https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/postage-stamp-test-for-sexual-disorders/0CF1CBB2A3E94C6A7067FF4E19FE5EA3
  • [8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476024/
  • [9] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1517/14656566.2.1.95
  • [10] https://f1000research.com/articles/8-102/v1
  • [11] https://www.smoa.jsexmed.org/article/S2050-1161(18)30029-1/fulltext
  • [12] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1324914/
  • [13] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0897190010397715
  • [14] https://journals.lww.com/co-urology/Abstract/2017/11000/Testosterone_therapy_improves_erectile_function.2.aspx
  • [15] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3607492/
  • [16] https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11934-011-0217-x
  • [17] https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2125.2008.03236.x
  • [18] https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/spmg.26391
  • [19] https://icurology.org/DOIx.php?id=10.4111/kju.2013.54.3.183
  • [20] https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-019-2542-4
  • [21] https://wjmh.org/DOIx.php?id=10.5534/wjmh.180090
  • [22] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1756287209359174

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− one = four