Palma sabałowa: właściwości wyciągu z owoców potwierdzone badaniami

Palma sabałowa: właściwości wyciągu z owoców potwierdzone badaniami

Palma sabałowa, znana też jako bocznia piłkowana, jest rośliną, której właściwości mogą pozytywnie wpływać zwłaszcza na zdrowie mężczyzn. Choć wciąż wymaga ona przeprowadzenia dokładniejszych badań, pierwsze testy są bardzo optymistyczne. Wyraźnie wskazują, że ekstrakt z palmy sabałowej może pomóc nam zwalczać zwłaszcza schorzenia w obrębie męskiego układu rozrodczego i moczowego. Co zatem warto wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?

Menu nawigacyjne:

  1. Czym jest palma sabałowa i która jej część jest najbardziej przydatna?
  2. Najważniejsze właściwości i działanie palmy sabałowej – od testosteronu po wypadanie włosów
  3. Jakie preparaty z palmą sabałową wybrać? O tabletkach, kosmetykach i kroplach
  4. Jak dawkować produkty z owoców palmy sabałowej?
  5. Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Co to jest palma sabałowa?

Palma sabałowa należy do rodziny palmowatych i występuje pod wieloma różnymi nazwami, takimi jak wspomniana już bocznia piłkowana, palma karłowata, sabal serrulata, czy serenoa repens. Roślina ta występuje głównie w Stanach Zjednoczonych, ale można ją też znaleźć w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Indiach [1].

Jej właściwości lecznicze znane są już od początku XIX wieku, gdy zaczęła być stosowana w medycynie tradycyjnej. Już wtedy zaczęto jej używać u osób z problemami wynikającymi z przerostu gruczołu krokowego, obrzęku i zaniku jąder. Dochodziło do tego także radzenie sobie z zaburzeniami erekcji i chorobami układu moczowego.

Choć już od dawna wiemy o tym, jak może wpływać na organizm palma sabałowa, działanie wyciągu z tej rośliny jest wciąż badane [1], [2], [3]. Naukowcy sprawdzają przede wszystkim to, na jakie schorzenia i ich objawy wpływa ona korzystnie. Pierwsze wyniki badań wskazują jednak na to, że wyciąg z owoców palmy sabałowej może być dla nas bardzo wartościowym suplementem [2], [3], [4].

Na co pomaga palma sabałowa? Właściwości i działanie, które warto znać

Ta niepozorna, krzaczasta palma kryje w sobie mnóstwo cennych właściwości, które mogą usprawnić działanie naszego ciała i złagodzić objawy wielu chorób. Choć musimy jeszcze poczekać na nieco dokładniejsze badania, już teraz można wskazać na co najmniej kilka pozytywnych właściwości palmy sabałowej.

1. Może wpływać na poziom testosteronu

Hormony i ich poziom w organizmie mają duży wpływ na jego działanie oraz na nasz nastrój. Jednym z ważniejszych hormonów w naszym ciele, zwłaszcza u mężczyzn, jest testosteron. Wahania jego poziomu mogą negatywnie odbijać się na funkcjonowaniu organizmu oraz powodować różnego typu zaburzenia.

Palma sabałowa natomiast ma spory wpływ na hormony, w tym przede wszystkim na testosteron, dlatego jest często stosowana przez mężczyzn [5]. Uważa się nawet, że stanowi ona bloker DHT, gdyż może ograniczać aktywność 5-alfa-reduktazy, która przekształca testosteron w tę szkodliwą substancję. Co więcej, jego skuteczność pod względem regulowania poziomu tego hormonu porównuje się często do finasterydu [5]. Ten jest lekiem na receptę standardowo przepisywanym pacjentom z wahaniami testosteronu.

2. Może wpływać pozytywnie na prostatę

Przerost prostaty początkowo może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak u mężczyzn pojawiają się niepokojące i przede wszystkim uciążliwe dolegliwości ze strony układu moczowego. Takie jak trudności w oddawaniu moczu, nykturia, nietrzymanie moczu czy ból podczas mikcji.

Przerost gruczołu krokowego jest wiązany bezpośrednio ze wzrostem poziomu DHT w męskim organizmie. Właśnie dlatego ekstrakt z owoców palmy sabałowej, który blokuje jego powstawanie, może zatrzymać ten proces chorobowy. W związku z tym, że wyciąg z tej rośliny wykazuje też działanie przeciwzapalne, może pomóc w zmniejszeniu obrzęku w obrębie prostaty i przez to zniwelować dolegliwości związane z oddawaniem moczu u mężczyzn [6].

Wciąż potrzebne są dokładniejsze badania, ponieważ otrzymywane do tej pory wyniki są często sprzeczne. Niestety badacze wciąż nie są w stanie określić głównych mechanizmów działania palmy sabałowej na prostatę. Roślinie tej przypisuje się więc wspomniane już właściwości, ale nie można uznać, iż będzie ona skuteczna w każdym przypadku.

Jeśli chodzi o testy, którym poddawana jest palma sabałowa, opinie badaczy wskazują, iż być może jej właściwości przeciwzapalne i zawarte w niej fitosterole roślinne zmniejszają ryzyko rozwoju raka prostaty [6]. Brak jest jednak jednoznacznych wyników badań. Wiadomo natomiast, że roślina ta nie wpływa na poziom antygenu PSA.

3. Może poprawiać funkcjonowanie dróg moczowych

Substancje, które zawierają owoce palmy sabałowej mogą wpływać na zmniejszenie objawów dyzurycznych, które często towarzyszą przerostowi prostaty [7]. Nowe badania pokazują, że przyjmowanie suplementu z tej rośliny może pomóc mężczyznom zwalczyć przede wszystkim problemy z nietrzymaniem moczu oraz z samą mikcją. Palma sabałowa może też zwiększyć szczytowy przepływ moczu nawet o 40%, a do tego jest dobrze tolerowana przez nasz organizm [8].

4. Może wspomagać funkcje seksualne u mężczyzn

Bardzo często palma sabałowa jest też uznawana za naturalny środek na erekcję [9]. Prawda jest jednak taka, że w głównej mierze roślina ta niweluje inne problemy w układzie moczowo-rozrodczym mężczyzny, które mogą powodować zaburzenia w sferze seksualnej.

Przede wszystkim owoc palmy sabałowej reguluje poziom testosteronu [5]. Natomiast ten z kolei odpowiada za prawidłową produkcję plemników oraz za męskie libido. Dlatego też mówi się o tym, jak dobra jest palma sabałowa na potencję. Dodatkowo, wyciąg z tej rośliny niweluje objawy powiększenia prostaty, zwłaszcza te związane z oddawaniem moczu, które mogą powodować zaburzenia erekcji [8].

5. Może zapobiegać wypadaniu włosów

Wykazywane przez palmę sabałową działanie antyandrogenowe może również znacznie ograniczyć wypadanie włosów, które u kobiet i mężczyzn często związane jest ze zmianami hormonalnymi. Stają się one coraz poważniejsze z wiekiem, dlatego u pań początkiem osłabienia i utraty włosów jest często menopauza. U panów DHT dodatkowo spowalnia wzrost nowych włosów. Dlatego palma sabałowa, której składniki blokują wytwarzanie tej substancji i mogą zmniejszać wychwyt DHT przez mieszki włosowe, często uznawana jest za dobry suplement na łysienie [10].

W badaniach, które obejmowały właściwości, jakie wykazuje palma sabałowa, łysienie było jednym ze schorzeń branych pod uwagę. Ich wyniki pokazały, że stosowanie preparatów zawierających wyciąg z owoców tej rośliny daje rzeczywiste efekty, zarówno pod względem wzrostu włosa, jak i zwiększenia jego gęstości [11]. Dlatego już dziś stosuje się palmę sabałową na włosy, głównie w postaci kosmetyków.

Preparaty z palmą sabałową – tabletki, kosmetyki i krople

Obecnie wyciąg z palmy sabałowej jest dostępny w formie różnorodnych preparatów. Możemy zatem zdecydować się na przejmowanie go w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy. Jakie produkty zawierające ekstrakt z tej rośliny są najpopularniejsze i czym się charakteryzują?

1. Tabletki

Jeśli chodzi o produkty, których najważniejszym składnikiem jest palma sabałowa, tabletki są zdecydowanie najczęściej wybierane przez mężczyzn. Są one przede wszystkim łatwo dostępne i wygodne w przyjmowaniu. Zresztą prowadzone dotąd badania również opierały się przede wszystkim na stosowaniu palmy sabałowej doustnie. Należy jedynie pamiętać, że najlepiej jest przyjmować takie preparaty w trakcie posiłku.

Naturalne tabletki z palmy sabałowej to zdecydowanie lepszy wybór niż typowy lek na receptę, który zazwyczaj może powodować znacznie więcej skutków ubocznych. Suplementy tego typu zwykle zawierają też składniki, które dodatkowo zmniejszają dolegliwości niwelowane przez palmę sabałową (np. buzdyganek naziemny czy L-arginina) . Substancje dostarczane do organizmu w postaci takich preparatów mogą też  pomóc nam w dostarczeniu naszemu ciału odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Nie zawsze jesteśmy przecież w stanie dostarczyć ich sobie odpowiednio dużo w codziennych posiłkach lub po prostu nie zwracamy na to uwagi.

Nawet jeśli aktualnie nie musimy zmagać się z żadnymi dolegliwościami, w których pokonaniu pomogłaby nam palma sabałowa warto stosować ją również zachowawczo. Przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakt z tej rośliny może też nieść za sobą inne pozytywne efekty. Mowa tutaj o takich efektach jak chociażby podniesienie libido, co jest efektem wzrostu poziomu testosteronu.

2. Kosmetyki

Kosmetyki, w których znajduje się palma sabałowa na włosy i na skórę przeznaczone są do stosowania miejscowego. Są to głównie preparaty do wcierania, które należy nałożyć i utrzymać odpowiednio długo w danym miejscu.

Jeśli chodzi o produkty na włosy ograniczające łysienie, w których wykorzystana została palma sabałowa, wcierka jest ich najpopularniejszą formą. Kosmetyki przeznaczone do niwelowania problemów skórnych, takie jak kremy, są z kolei dobre między innymi na trądzik. Substancje zawarte w tej roślinie mogą miejscowo wpływać na androgeny odpowiadające za produkcję sebum, które przyczynia się do powstawania trądziku. Zmniejszenie ilości sebum i dodatkowo możliwość regulowania poziomu hormonów mogą więc znacząco złagodzić tę dolegliwość.

Warto też dodać, że roślina ta jest bogata w kwasy tłuszczowe, takie jak olej laurynowy, linolowy czy linolenowy. Dzięki temu kosmetyki ją zawierające doskonale nawilżają skórę i włosy, a także mogą łagodzić podrażnienia. Co więcej w tego typu produktach zwykle znajdziemy też inne składniki, które wpływają pozytywnie na włosy i skórę.

3. Krople

Palma sabałowa w płynie to doskonała alternatywa dla osób, które mają problemy z przyjmowaniem tabletek lub po prostu nie chcą tego robić. Olej z palmy sabałowej czy z jej jagód szybciej się przyswaja, gdyż nie ma problemu z rozpuszczaniem się otoczki kapsułki. Co więcej, krople możemy też dodać do napojów, choć należy unikać tych gorących, aby jej właściwości pozostały niezmienione.

W przypadku wyciągu z palmy sabałowej w tej postaci możemy w większym stopniu modyfikować jego dawki. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osób, które zamierzają go dodawać do kosmetyków. Jednocześnie jednak substancje aktywne są mniej stabilne w tej postaci. Wymusza to sytuację, w której zwykle musimy jednorazowo zastosować 10-15 kropli produktu, co bywa mało wygodne.

Dawkowanie – dawka zależnie od formy produktu

Dawkowanie produktów zawierających palmę sabałową może być różne. W przypadku suplementów oraz płynów dawka, która wydaje się przynosić najlepsze efekty to ok. 160-320 mg.

Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki nie ma konkretnych danych na ten temat. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, np. z trychologiem. Oczywiście najrozsądniej jest też zacząć od stosowanie nieco mniejszej dawki i stopniowo ją zwiększać, gdy reakcja naszych włosów i skóry na produkt będzie pozytywna.

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Co prawda ziele palmy sabałowej i tym samym produkty zawierające tę roślinę są uznawane za zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu, ale jak w każdym innym przypadku u niektórych mogą pojawić się skutki uboczne. Zazwyczaj są one jednak związane z niewłaściwym stosowaniem danego preparatu lub z jego przedawkowaniem.

Jeśli chodzi o produkty, w których zawarta została palma sabałowa, skutki uboczne ich stosowania to ewentualnie:

  • zawroty głowy;
  • bóle głowy;
  • nudności;
  • problemy jelitowe.

Należy też podkreślić, że palma sabałowa nie jest dla wszystkich i istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. W związku z tym, że wpływa ona na poziom hormonów, nie jest ona przeznaczona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla tych stosujących tabletki antykoncepcyjne. Palma sabałowa może również wpływać na działanie leków rozrzedzających krew (np. zwiększa krwawienie po przyjęciu warfaryny).

Podsumowanie

Palma sabałowa wciąż wymaga dokładniejszego zbadania, gdyż nie wszystkie opisane powyżej efekty jej przyjmowania zostały w 100% potwierdzone. Wstępne wyniki testów wskazują jednak na to, że jej zastosowanie może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, życie seksualne, czy kondycję skóry i włosów. Warto więc rozważyć skorzystanie z preparatów, które ją zawierają.

Piśmiennictwo i literatura

  • [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548378/
  • [2] – https://www.nature.com/articles/aps20091
  • [3] – https://link.springer.com/article/10.1007/s10068-019-00605-9
  • [4] – https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10068-019-00605-9
  • [5] – https://www.dovepress.com/determination-of-the-potency-of-a-novel-saw-palmetto-supercritical-co2-peer-reviewed-article-RRU
  • [6] – https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S009042950101442X
  • [7] – https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(01)01442-X/fulltext
  • [8] – https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0090429598001435
  • [9] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.4696
  • [10] – http://www.jcasonline.com/article.asp?issn=0974-2077;year=2009;volume=2;issue=1;spage=31;epage=32;aulast=Murugusundram
  • [11] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26010505

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× eight = sixteen