Poranny wzwód: co brak porannej erekcji mówi o Twoim zdrowiu?

Poranny wzwód: co brak porannej erekcji mówi o Twoim zdrowiu?

Poranny wzwód to zupełnie naturalne zjawisko, którego doświadczają mężczyźni w każdym wieku. Taka reakcja organizmu świadczy o jego zdrowiu, dlatego przedłużający się brak erekcji po przebudzeniu może być niepokojącym sygnałem. W jaki sposób powstają zatem poranne wzwody i co może oznaczać ich brak?

Menu nawigacyjne:

  1. Poranny namiot, wzwód rano, erekcja po przebudzeniu – co to oznacza dla mężczyzny?
  2. Dlaczego mężczyźni doświadczają porannego wzwodu?
  3. Jak długo trwa poranny wzwód? Do jakiego wieku występuje taka niekontrolowana erekcja?
  4. Co może oznaczać brak porannego wzwodu? Przyczyny mogą wskazywać na początek zaburzeń
  5. Co robić jeżeli zauważyliśmy u siebie powtarzający się brak erekcji nad ranem?

Co to jest poranny wzwód?

Zjawisko to, żartobliwie nazywane jako poranny namiot, to doświadczanie przez mężczyzn erekcji w trakcie snu. Choć na ogół mówimy o porannym wzwodzie, nie jest to do końca prawidłowe określenie, ponieważ w trakcie snu u mężczyzn mogą pojawić się nawet 4-5 nocne wzwody, ale świadomie doświadczają oni jedynie tego, z którym się budzą [1]. Dlatego też lekarze określają to zjawisko, jako nocne erekcje członka (z ang. NTP, nocturnal penile tumescence).

Choć niektórym mężczyznom wydaje się, że taka niekontrolowana erekcja zdarza się u nich od czasu do czasu to są oni w błędzie. Zjawisko to ma bowiem miejsce u mężczyzny każdej nocy! I wbrew pozorom nie ma to związku ze stymulacją członka i jest czymś całkowicie naturalnym zarówno u nastolatków, jak i starszych mężczyzn. Poranny wzwód jest więc typowy dla zdrowych i sprawnych seksualnie panów.

Dlaczego mężczyźni mają poranny wzwód? Przyczyny wcale nie muszą dotyczyć stymulacji!

Należy pamiętać, że takie zjawisko to nie to samo, co typowa erekcja w wyniku stymulacji. Co więcej, u niektórych panów może być ona nawet bolesna. Podczas gdy w ciągu dnia świadoma erekcja jest przez nich odczuwana zupełnie normalnie. Naukowcom nie udało się niestety jeszcze ustalić, z jakich dokładnie przyczyn u mężczyzn pojawia się taki niekontrolowany wzwód w trakcie snu [2]. Wiadomo jednak, że istnieją pewne czynniki, które mogą mieć na to wpływ.

1. Zmiany hormonalne

Czynnikiem, który może wpływać na powstawanie porannych wzwodów jest między innymi testosteron [3]. Jego stężenie jest najwyższe u mężczyzn po przebudzeniu się z fazy snu REM. Naturalne podniesienie się poziomu tego hormonu w organizmie może być już wystarczające do tego, aby pojawiła się erekcja poranna bez jakiejkolwiek stymulacji. Co za tym idzie, wraz z wiekiem, gdy poziom testosteronu w męskim ciele spada, zmniejsza się również intensywność i ilość takich nocnych wzwodów [4].

Skok testosteronu o poranku można też wiązać z tym, że w większych ilościach uwalniany jest tlenek azotu z komórek. To natomiast skutkuje rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Przez co w konsekwencji zwiększa się przepływ krwi w penisie, a więc łatwiej dochodzi do erekcji [5].

Hormony hamują również erekcję u mężczyzn w trakcie normalnego funkcjonowania. Mowa tu przede wszystkim o noradrenalinie. Podczas snu jednak jej poziom jest niższy, co również może przyczyniać się do tego, że u mężczyzn występują poranne wzwody.

2. Większa aktywność układu przywspółczulnego

W nocy nasz układ przywspółczulny, który między innymi odpowiada za erekcję, staje się bardziej unerwiony i aktywniejszy, niż w ciągu dnia [6]. W związku z tym, kiedy śpimy może dojść do nawet kilku wzwodów, które utrzymują się przez jakiś czas i zanikają. Zdecydowana większość panów nie zdaje sobie z tego sprawy i są świadomi jedynie tej ostatniej erekcji, która utrzymuje się w chwili przebudzenia.

3. Fizyczna stymulacja

Z definicji wzwód o poranku nie jest wywoływany stymulacją. Istnieje jednak możliwość, że podczas snu dojdzie na przykład do zupełnie przypadkowego potarcia narządów płciowych. Może to wywołać natychmiastową reakcję organizmu w postaci erekcji. Jednak są to zazwyczaj sytuacje jednostkowe, dotyczące mężczyzn, którzy zbyt rzadko współżyją.

Pozostałe czynniki, które NIE wpływają na wystąpienie “porannego namiotu”

Istnieją także inne teorie dotyczące przyczyn pojawiania się porannych erekcji, które nie zostały potwierdzone. Są one raczej objawem powyższych czynników, niż współistniejącą przyczyną tego zjawiska. Chodzi tu przede wszystkim o sny erotyczne oraz pełny pęcherz. Marzenia senne wywołują jedynie sygnały nerwowe, które mogą dodatkowo wzmagać pracę układu przywspółczulnego [6]. Jeśli natomiast chodzi o dużą ilość moczu w pęcherzu, powoduje to zwiększony nacisk na splot krzyżowy i wzmożoną aktywność odruchów erekcyjnych.

Do jakiego wieku pojawia się poranny wzwód?

Erekcja po przebudzeniu to zjawisko zupełnie naturalne, które występuje u każdego mężczyzny. Jeśli jednak chodzi o poranny wzwód do jakiego wieku może on występować? Nie ma takiego podziału, gdyż nocna erekcja pojawia się u mężczyzn w dosłownie każdym wieku. Zjawisko to jest obserwowane już u męskich płodów w łonie matek, ale niczym niezwykłym nie jest też poranny wzwód u dziecka. Jest on oznaką prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego w obrębie penisa. Dlatego, gdy zastanawia nas poranna erekcja, do jakiego wieku występuje i u których mężczyzn, już możemy odpowiedzieć. Poranna erekcja pojawia się u wszystkich mężczyzn, nawet do końca życia [7].

Jeśli chodzi o częstotliwość pojawiania się zjawiska tego typu, to każdej nocy mężczyzna może doświadczać 3-5 wzwodów [1]. Warto również poruszyć kwestię tego ile trwa poranna erekcja? Przeciętnie od 30 do 60 minut, ale po przebudzeniu zanika w ciągu kilku minut.

U bardzo młodych mężczyzn, również tych po 30. roku życia erekcje poranne mogą występować częściej. Jest to naturalnie związane z bardzo wysokim poziomem testosteronu. Ich ilość spada z wiekiem, więc nocne wzwody po 50. roku życia zdarzają się już coraz rzadziej. Trzeba jednak zaznaczyć, że brak porannego wzwodu po 40., 50. czy nawet 60. roku życia, tak jak u młodych mężczyzn może oznaczać problemy zdrowotne. Dlatego nie można lekceważyć takiego sygnału od naszego organizmu.

Co brak porannego wzwodu mówi o Twoim zdrowiu?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że u każdego zdrowego mężczyzny bez względu na wiek pojawia się wzwód poranny [7]. Jest on oznaką prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz jego dobrej kondycji fizjologicznej. To właśnie dzięki niej mężczyzna może doświadczać zdrowych erekcji podczas kontaktów seksualnych. Oczywiście poranny wzwód u mężczyzny nie musi pojawiać się każdego dnia. Choćby z tego względu, że możemy zwyczajnie nie obudzić się w konkretnej fazie snu REM. Mimo to brak porannej erekcji powinien być czymś sporadycznym, a nie codzienną regułą. W innym przypadku może to świadczyć o jakichś problemach.

Oznaka zaburzenia erekcji

W związku z tym, że nocna erekcja jest oznaką zdrowia mężczyzny, brak porannego wzwodu w młodym wieku, ale również u starszych panów może wskazywać na różnego typu zaburzenia i choroby. Natomiast sytuacji, gdy przestajemy ich w ogóle doświadczać lub zdarzają się bardzo sporadycznie, istnieje ryzyko, że przyczyną są zaburzenia erekcji [8]. W takim przypadku brak wzwodu z rana jest po prostu jednym z fizycznych objawów takiego zaburzenia. Pojawia się ono, gdy jakiś czynnik blokuje prawidłowy dopływ krwi lub impulsów nerwowych do penisa.

Co więcej, nocny wzwód może nam też pomóc w ustaleniu przyczyn zaburzeń erekcji w przypadku konkretnego mężczyzny. Jeśli pojawia się u niego poranny wzwód, ale ma problem z osiągnięciem erekcji podczas kontaktów seksualnych, prawdopodobnie przyczyny problemu leżą w jego psychice [9]. Natomiast w sytuacji, gdy cierpi on na brak porannego wzwodu, ale jednocześnie nie ma problemu z erekcją w intymnych sytuacjach, źródło zaburzenia może być fizjologiczne.

Inne przyczyny braku porannej erekcji to zaburzenia hormonalne, nadwaga i skutki uboczne leków

Oczywiście zaburzenia erekcji to nie jedyne wyjaśnienie tego typu zjawiska. Gdy chodzi o brak porannej erekcji przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Jedną z nich bywa chociażby zbyt niski poziom hormonów, zwłaszcza testosteronu, którego stężenie i tak spada u mężczyzn wraz z wiekiem [3]. Ale brak wzwodu rano może być też spowodowany problemami zdrowotnymi mężczyzny.

Nadwaga obniża poziom testosteronu i zwiększa ilość złego cholesterolu. LDL zwęża naczynia krwionośne i sprawia, że do penisa nie dociera tyle krwi co powinno. W konsekwencji, podwyższone ciśnienie krwi oraz cukrzyca mogą z kolei przyczyniać się do uszkodzenia naczyń krwionośnych [10]. W skrajnych sytuacjach nawet do ich pękania, przez co również mniej krwi trafia do penisa. Dodatkowo, słaba erekcja o poranku lub jej całkowity brak mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

W takich przypadkach powinno nas interesować nie tylko to jak leczyć brak porannej erekcji, ale raczej w jaki sposób wyeliminować w pierwszej kolejności problemy zdrowotne mężczyzny.

Co robić, jeżeli pojawił się u nas ten problem? Czy konieczna będzie wizyta u lekarza?

Ogólnie rzecz biorąc erekcja po przebudzeniu to dobry znak. Trzeba jednak zaznaczyć, że sporadyczny brak porannych wzwodów nie zawsze musi być sygnałem, że dzieje się coś złego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy przechodzimy przez bardzo stresujący okres w naszym życiu lub mamy problemy w związku, zjawisko to może występować częściej. W takich przypadkach jednak nie ma konieczności umawiania się na wizytę u lekarza. Problem powinien się rozwiązać sam, a z ewentualnymi trudnościami podczas spotkań intymnych można poradzić sobie przy pomocy odpowiednich preparatów.

W sytuacji jednak, gdy u mężczyzny występuje nagły brak erekcji rano lub po prostu zdarza się ona znacznie rzadziej, musimy nieco uważniej przyjrzeć się problemowi. Oczywiście spadek ilości takich erekcji z wiekiem jest czymś naturalnym. Jednak jeśli mężczyzna doświadczał częstych wzwodów o poranku i z dnia na dzień przestały się one pojawiać jest to sygnał, by zacząć się obserwować. Wizyta u lekarza jest wskazana zwłaszcza, gdy zaczynają się też pojawiać trudności w osiągnięciu erekcji podczas typowych kontaktów seksualnych.

Zdarzają się jednak przypadki, że u mężczyzn pojawia się z kolei problem zbyt długiej porannej erekcji. Gdy trwa ona więcej niż 30 minut i nie ustępuje, a do tego powoduje ból, koniecznie musimy udać się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko priapizmu, czyli erekcji trwającej od 4 godzin do nawet kilku dni. Konsekwencją takiego stanu może być natomiast niedotlenienie ciał jamistych i tkanek prącia [11]. W konsekwencji może to powodować takie problemy jak zaburzenia erekcji lub nawet impotencja.

Podsumowanie

Poranny wzwód jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, którego doświadcza każdy mężczyzna niezależnie od wieku. Świadczy ono o prawidłowym działania układów odpowiedzialnych za erekcję. Kiedy jednak mężczyzna zauważy u siebie rzadziej występujący wzwód o poranku lub wręcz jego brak, należy się baczniej obserwować. Choć nie musi tak być, sytuacja ta może być oznaką problemów zdrowotnych, które w niektórych przypadkach wymagają konsultacji lekarskiej.

Piśmiennictwo i literatura

  • [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6958982/sec1-1title
  • [2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2090123218300766?via%3Dihub
  • [3] https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01541766
  • [4] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/030645309290023Z?via%3Dihub
  • [5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476110/
  • [6] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0094014305000790?via%3Dihub
  • [7] https://ajp.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/ajp.132.9.932
  • [8] https://www.nature.com/articles/ijir200949
  • [9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7951352/
  • [10] http://atm.amegroups.com/article/view/25977/24603
  • [11] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459178/_article-27713_s13_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ forty nine = fifty seven