Jak przedłużyć stosunek? 16 sposobów na wydłużenie seksu i opóźnienie wytrysku

16 sprawdzonych sposobów jak przedłużyć stosunek i cieszyć się dłuższym seksem

Problem związany z tym jak przedłużyć stosunek dotyczy bardzo dużej grupy mężczyzn. Wpływ na niesatysfakcjonujący czas trwania intymnych zbliżeń ma wiele czynników. Mogą być one związane z naszą fizjologią lub też mieć źródła w naszej psychice, gdy brak nam pewności siebie albo za bardzo się staramy stanąć na wysokości zadania. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to jak wydłużyć seks, aby był on spełnieniem pragnień obydwojga partnerów.

Jeśli chcesz pominąć wstęp – kliknij tutaj i od razu przejdź do listy sposobów.

Jak długo trwa przeciętny stosunek?

Przeciętna długość stosunku na świecie to od 5,4 do 15 minut [1]. Jak zatem widać jest to dość spory przedział. Czas stosunku waha się w zależności od kraju pochodzenia oraz wieku mężczyzny. Niezależnie jednak od tych czynników, odpowiednio długi seks jest bardzo ważny dla każdego z nas. Dzięki niemu mężczyźni czują się spełnieni, są pewniejsi siebie, mają lepsze samopoczucie i czerpią dodatkową satysfakcję ze spełnienia oczekiwań partnerki. Czas w końcu to głośno powiedzieć, że w większości przypadków to głównie właśnie faceci starają się, aby było dobrze i przyjemnie.

Niestety presja związana z tym, aby dłużej się kochać wielu mężczyznom przysparza problemów. W wielu przypadkach im bardziej się oni starają i przejmują długością stosunku, tym gorzej im idzie. Niepowodzenia w tej kwestii wywołują u nich frustrację i ogromną niepewność, co jeszcze bardziej potęguje problem. Zbyt krótki seks może być spowodowany zaburzeniami erekcji albo przedwczesnymi wytryskami. Niestety, zazwyczaj najważniejszą przeszkodą jest brak kontroli nad funkcjami seksualnymi swojego ciała.

16 sposobów jak przedłużyć stosunek i opóźnić wytrysk

Problemy związane ze zbyt krótko trwającymi zbliżeniami intymnymi są dla mężczyzn niezwykle frustrujące. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na powstrzymywanie wytrysku i przedłużenie stosunku.

Co zatem możemy zrobić, aby osiągnąć nasz cel i przeżyć w łóżku prawdziwy maraton?

 1. Większa uwaga poświęcona grze wstępnej
 2. Nauka poprawnego oddychania
 3. Technika tantrycznego odliczania
 4. Przetestowanie pierścienia na penisa
 5. Technika Start-Stop
 6. Wzmocnienie mięśni Kegla
 7. Opóźnienie wytrysku przez uciskanie penisa
 8. Masturbacja przed seksem
 9. Specjalne preparaty na opóźnienie wytrysku
 10. Wypicie drinka na rozluźnienie
 11. Wypróbowanie nowych pozycji w łóżku
 12. Poprawienie kondycji fizycznej
 13. Nauka odpowiedniego relaksu
 14. Szczera rozmowa z partnerką (i wspólny plan działania)
 15. Wypróbowanie leków na receptę, które wydłużą zbliżenie
 16. …lub naturalnych suplementów na dłuższy stosunek bez recepty

1. Skup się na grze wstępnej

Pamiętajmy, że seks to przecież nie tylko sama penetracja. Odpowiednio długa gra wstępna pozwala lepiej rozgrzać ciała partnerów, dzięki czemu są one dobrze przygotowane do wspólnej zabawy. Te wyjątkowe chwile dają nam poczucie większej intymności w kontaktach z partnerem. Jednocześnie pozwalają nam lepiej poznać swoje ciała oraz zrozumieć, co sprawia największą przyjemność zarówno nam samym, jak i drugiej osobie. I co dla wielu panów najważniejsze, gra wstępna to także z reguły dłuższy stosunek i intensywniejszy orgazm.

2. Naucz się poprawnie oddychać

Kiedy zbliżamy się do momentu szczytowania, zaczynamy znacznie szybciej oddychać [2]. Jeśli więc naszym celem jest powstrzymanie wytrysku, musimy się nauczyć kontrolować nasz rytm oddychania. Szybkość wdychania powietrza rośnie ze względu na duże podniecenie, natomiast wolniejsze i pełniejsze oddechy pozwalają nieco je obniżyć. Dodatkowo dostarczane w ten sposób większe ilości tlenu pozwalają rozluźnić mięśnie, co również pomaga wydłużyć długość seksu. Warto przy okazji wspomnieć, że w starożytnych Chinach kontrola oddechu była jednym z najważniejszych elementów tantry [3].

Nauka poprawnej techniki oddychania wymaga nieco czasu, który należy poświęcić na ćwiczenia wykonywane zarówno w łóżku, jak i poza nim.

Pierwsze ćwiczenie przypomina medytację. Siadamy wygodnie na krześle w taki sposób, by genitalia swobodnie zwisały. Następnie wykonujemy pełny, bardzo głęboki wdech, który pozwoli nam poczuć każdy punkt na naszym ciele. W tym momencie powinniśmy też czuć, jak nasze genitalia delikatnie się podnoszą. Wykonujemy 20 powtórzeń tego ćwiczenia, dwa razy dziennie.

Jeśli natomiast chodzi o ćwiczenia w łóżku to przede wszystkim polegają one na skupianiu się na głębokim oddychaniu. Sam wdech powinien trwać ok. 4-5 sekundy, natomiast wydech ok. 5-6 sekund. Można także spróbować liczyć od 20 dół.

3. Zastosuj technikę tantrycznego odliczania

Jak już wspomnieliśmy, w starożytnych Chinach stosowano specjalne techniki seksualne. Dzięki nim cesarz był w stanie współżyć ze swoimi nałożnicami i tym samym udowadniał swoją witalność poddanym. Seks tantryczny jest więc głęboko zakorzeniony w tej kulturze, ale my także możemy korzystać z jego zalet.

Obecnie wciąż mnóstwo osób ma złe podejście do seksu. Uważamy, że im będzie on szybszy i mocniejszy, tym większe przyniesie nam doznania. Jest to jednak błędne myślenie, którego musimy unikać, zwłaszcza, że taka technika przyspiesza dodatkowo oddech, co sprzyja szybszemu wytryskowi.

 1. Tantra to bardzo powolna forma seksu i jest to skuteczny sposób na to jak wydłużyć stosunek. Na czym polega takie zbliżenie?
 2. technika ta zakłada, że najpierw wykonujemy 8 bardzo powolnych, wręcz leniwych, a przy tym głębokich ruchów, a następnie 1 szybki i płytki ruch.
 3. W dalszej kolejności wykonujemy już 7 powolnych ruchów i 2 szybkie.
 4. Za każdym razem zmieniamy liczbę poszczególnych ruchów zgodnie z tym schematem.

To jaka ilość poszczególnych ruchów będzie działała na partnerów najlepiej zależy też między innymi od umiejętności kontrolowania oddechu oraz skupienia się na sile oraz intensywności penetracji zamiast na jej szybkości.

4. Wypróbuj pierścień na penisa

Pierścień to specjalna opaska noszona zazwyczaj wokół podstawy penisa, której zadaniem jest ograniczenie odpływu krwi z prącia. Dzięki temu jest ono przez dłuższy czas sztywne i możemy skutecznie opóźnić orgazm. Jest to jedna z metod stosowanych u mężczyzn, u których stwierdzono zaburzenia erekcji oraz problemy z przedwczesnym wytryskiem [4]. Dodatkową zaletą takiego gadżetu jest też to, że zwiększa on doznania obydwojga partnerów w łóżku. Jeśli używamy pierścienia zgodnie z zaleceniami jest on w pełni bezpieczny. Nie powinniśmy go nosić dłużej niż 20 minut i w nim spać, a jeżeli w trakcie jego stosowania poczujemy nagły ból, należy zdjąć pierścień.

5. Poznaj sygnały organizmu o zbliżającym się orgazmie – technika Start Stop

Mężczyzna musi nauczyć się czytać sygnały swojego ciała świadczące o tym, że zbliża się szczytowanie. Jest to między innymi narastające napięcie, unoszenie się jąder i moszny bliżej ciała, płytki i szybki oddech, a także skurcze mięśni [2]. Zwłaszcza u mężczyzn można mówić o czymś takim, jak “punkt bez powrotu”, po którego przekroczeniu musi dojść do orgazmu. Jeśli nauczymy się rozpoznawać kiedy ten moment się zbliża, możliwa będzie lepsza kontrola wytrysku.

Technika Start Stop polega na stymulowaniu penisa dokładnie do chwili przed tym ostatecznym punktem i zupełnym jej zaprzestaniu [5]. Kiedy napięcie nieco opadnie należy powrócić do penetracji i znów przerwać ją w odpowiednim momencie. Powtarzamy taki schemat kilka razy, dzięki czemu mężczyzna uczy się lepiej rozpoznawać sygnały swojego ciała o nadchodzącym wytrysku. Przerwanie stymulacji obniża podniecenie i tym samym stopniowo wpływa na przedłużenie stosunku, oddalając w czasie moment wytrysku.

Oczywiście zastosowanie tej techniki należy wcześniej omówić z drugą osobą. Obie strony muszą wiedzieć co się będzie działo w trakcie stosunku, aby odpowiednio się na to przygotować. Schemat: stymulacja, przerwanie penetracji i jej wznowienie należy powtórzyć kilkukrotnie, aby nauczyć się kontroli i osiągnąć upragniony cel.

Potrzeba czasu i regularnych treningów, aby technika ta stała się skuteczna. Najlepiej jest na początku ćwiczyć samemu podczas masturbacji i po jakimś czasie stopniowo wprowadzać ten nawyk do seksu z partnerką. Tym bardziej, że może się on stać jego ciekawym urozmaiceniem.

6. Wzmocnij mięśnie Kegla

Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla nie tylko pozwalają na skuteczniejsze opróżnienie cewki moczowej, ale również wpływają na lepszy przepływ krwi do penisa oraz pomagają skuteczniej kontrolować moment wytrysku [6]. Dlatego też wzmocnienie tych ważnych mięśni często jest podstawą leczenia problemów z przedwczesnym wytryskiem. Sprawiają one bowiem, że kontrola nad “punktem bez powrotu” u mężczyzny jest znacznie lepsza.

Aby prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla musimy najpierw je zlokalizować. A możemy je poczuć podczas zaciskania odbytnicy lub w momencie, gdy z własnej woli zatrzymujemy mocz podczas jego oddawania.

Pełny zestaw ćwiczeń i opis poszczególnych kroków znajdziesz w artykule -> Jak ćwiczyć mięśnie kegla u mężczyzn?

Ćwiczenia na mięśnie Kegla, które jednocześnie mogą zapewnić nam dłuższy sex są bardzo proste. Polegają one na zaciskaniu ich przez 5 sekund, a następnie ich rozluźnieniu również na 5 sekund, normalnie przy tym oddychając. Wykonujemy 10 powtórzeń ćwiczenia 3 razy dziennie, a efekty zauważymy już po 6 tygodniach.

7. Naucz się opóźniać wytrysk przez uciskanie penisa

Technika ta polega na manualnym zapobieganiu wytryskowi poprzez uciskanie odpowiedniego punktu na penisie [5]. Gdy czujemy, że zbliża się nasz punkt graniczny podczas stosunku, musimy ucisnąć prącie pod samym żołędziem, aby zmniejszyć podniecenie.

Najpierw warto wypróbować tę metodę samodzielnie, na przykład podczas masturbacji. Jeśli uznamy, że jest ona skuteczna w naszym przypadku należy porozmawiać z partnerką i poinstruować ją, gdzie i w jaki sposób musi ona ucisnąć penisa, co pomoże jej też przybrać odpowiednią pozycję. Warto też ustalić jakiś sygnał, dzięki któremu partnerka będzie wiedziała kiedy zastosować ucisk. Następnie należy przerwać stymulację prącia na 30 sekund, po czym można do niej powrócić i kontynuować penetrację.

Podobnie jak w przypadku innych technik, aby metoda ta stała się skuteczna potrzeba czasu oraz regularnych ćwiczeń.

8. Spróbuj masturbacji przed seksem

Uważa się, że masturbacja przed seksem pomaga zmniejszyć nagromadzone w nas podniecenie, dzięki czemu w trakcie stosunku pobudzenie jest słabsze i może on trwać dłużej. Tę metodę najlepiej jest połączyć, z którąś z wymienionych wyżej technik kontroli wytrysku. Masturbacja pozwala nam bardziej skupić się na intymnym kontakcie z partnerką podczas zbliżenia, na jej potrzebach seksualnych oraz na sygnałach, które wysyła nam nasze ciało. Mężczyzna jest też bardziej rozluźniony wiedząc, że nie skończy zbyt szybko.

Trzeba jednak zachować ostrożność podczas stosowania tej metody. U mężczyzn z zaburzeniami erekcji masturbacja przed stosunkiem może doprowadzić do zupełnie odwrotnego skutku! Po odbytej masturbacji, część mężczyzn cierpiących na PW nie będzie w stanie osiągnąć sztywnego wzwodu. Niektórzy z nich potrzebują nawet od 12 do 24 godzin na pełną regenerację. U części mężczyzn metoda ta może też znacząco zmniejszyć satysfakcję ze zbliżenia, gdy poprzedzi go masturbacja.

9. Wykorzystaj specjalne preparaty na opóźnienie wytrysku

Na rynku znajdują się też różnego typu środki, które mogą opóźnić wytrysk i tym samym wydłużyć erekcję, a także zmniejszyć intensywność stymulacji. Ich działanie może opierać się na grubości zastosowanego materiału, który tworzy odpowiednią barierę dla członka, jak i na wykorzystaniu substancji zmniejszających nasze odczucia w trakcie stosunku [7]. Takie środki wykorzystuje się często w ramach leczenia przedwczesnego wytrysku.

Oczekiwany efekt możemy osiągnąć stosując prezerwatywy o dużej grubości. Im grubszy jest materiał, tym mniej czujemy i wrażliwość penisa na bodźce zostaje ograniczona. Prezerwatywy opóźniające wytrysk często zawierają też odpowiednie substancje, dające taki efekt, jak chociażby benzokaina. Ich dodatkową zaletą jest to, iż chronią przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zmniejsza to oczywiście odczuwany przez nas stres, który również może być przyczyną przedwczesnego wytrysku.

W sprzedaży znajdziemy też takie produkty, jak żel, spray czy maść z lidokainą lub benzokainą. Tego typu środki na opóźnienie wytrysku po nałożeniu na skórę zmniejszają jej wrażliwość na bodźce. Należy je stosować w małych dawkach, aby jedynie delikatnie odrętwieć ten obszar. W zależności od postaci takiego środka, zwykle nakłada się go 10-30 minut przed stosunkiem.

10. Wypij drinka na rozluźnienie

Alkohol wpływa na działanie naszego układu nerwowego, między innymi spowalniając aktywność naszego mózgu. Z tego względu może on też powodować wydłużenie stosunku i opóźnienie orgazmu. Alkohol pozwala się nam również rozluźnić i poczuć większą pewność siebie podczas intymnych zbliżeń z partnerką. Stajemy się wówczas bardziej otwarci zarówno na swoje potrzeby, jak i na pragnienia drugiej osoby.

Należy jednak pamiętać, że alkohol zadziała na nas w ten sposób tylko w niewielkich ilościach. Większe dawki napojów alkoholowych mogą zmniejszyć przepływ krwi do penisa i tym samym spowodować problemy z erekcją [8]. Zresztą alkohol podnosi też poziom hormonu, który odpowiada za zaburzenia erekcji. Dlatego jeśli już to też warto wypić wspólnie po jednym, dobrym drinku, zamiast opróżniać kilka butelek wina przed seksem.

11. Wypróbuj różnych pozycji

Niektóre pozycje podczas stosunku nadmiernie nas stymulują. Są takie pozycje, w których ścianki pochwy wywierają na penisa tak intensywny nacisk, iż znacząco przyspiesza to osiągnięcie przez mężczyznę orgazmu. Ale w tym przypadku nie chodzi tylko o odczucia fizyczne, ale także o stymulację wzrokową, a przecież większość mężczyzn to wzrokowcy.

Oczywiście istnieją pewne pozycje wydłużające stosunek, które zdecydowanie warto wypróbować, takie jak:

 • na łyżeczkę – pozycja ta uniemożliwia głębokie i szybkie pchnięcia, które mogą powodować nadmierną stymulację. Pozwala ona też na łatwiejszą stymulację partnerki dłonią, co dodatkowo rozprasza uwagę. Aby ją wykonać mężczyzna przytula się do partnerki od strony pleców i wchodzi w nią od tyłu. W tej pozycji stroną dominująca, która inicjuje ruchy może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta;
 • kowbojka – daje ona pełną kontrolę nad penetracją i możliwość dowolnego zgłębienia i spłycenia pchnięć. W wielu przypadkach pozycja ta uniemożliwienie partnerce wykonywanie szybkich i energicznych ruchów. W ten pozycji mężczyzna leży na plecach z lekko ugiętymi nogami, a kobiety saida na nim okrakiem;
 • yab-yum – wymaga ona dużego skupienia na tym, aby utrzymać równowagę. Mężczyzna musi utrzymać zarówno siebie, jak i partnerkę. Pozycja ta nie pozwala na mocną i szybką penetrację, gdyż jest ona powolna i głęboka. Do tego daje partnerom poczucie większej bliskości i perspektywę na długi sex. Aby wypróbować tę pozycję mężczyzna siada ze skrzyżowanymi nogami, a partnerka sadowi się na nim jednocześnie oplatając swoje nogi dookoła jego pasa.

12. Popraw swoją kondycję fizyczną

Nie da się przecenić zalet posiadania dobrej kondycji fizycznej, która daje nam między innymi lepszą wytrzymałość. Regularnie się ruszając poprawiamy również ukrwienie naszego ciała, nasze serce pracuje sprawniej i niwelujemy ilość tkanki tłuszczowej, która może powodować rozwój najróżniejszych schorzeń i zaburzeń [9]. Warto przy tym wspomnieć, że duża część mężczyzn mających problemy z erekcją i przedwczesnym wytryskiem jest otyła.

Jednym ze sposobów na to jak kontrolować wytrysk i wydłużyć stosunek może być więc zadbanie o formę fizyczną. Najlepiej jest w tej sytuacji postawić na ćwiczenia wydolnościowe, takie jak długodystansowe bieganie, w trakcie którego tętno jest nieco niższe, niż przy bardziej intensywnych treningach. Dobrze jest też wykonywać ćwiczenia siłowe, które poprawiają wytrzymałość mięśni, ale też zwiększają ilość testosteronu i podnoszą męskie libido [10].

13. Spróbuj się zrelaksować

Odczuwana przez mężczyznę presja, stres czy niepokój wpływają negatywnie na jego odczucia podczas seksu oraz na samą stymulację. Takie złe emocje są często przyczyną zaburzeń erekcji, ale mogą też powodować utratę kontroli w trakcie zbliżenia, co skutkuje przedwczesnym wytryskiem [11]. Wówczas u mężczyzny pojawia się dodatkowo poczucie wstydu i upokorzenia oraz wielka frustracja, co wpływa na jego dalsze życie erotyczne. Warto więc nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych. Dzięki nim będziemy mieć większe szanse na dłuższy seks i czerpanie z niego przyjemności.

14. Porozmawiaj ze swoją partnerką

Jeśli obawiamy się o nasze umiejętności i ciągle szukamy sposobów na to jak opóźnić wytrysk, powinniśmy porozmawiać na ten temat z partnerką. Możemy jej wówczas wyjaśnić na czym polega nasz problem. Dzięki rozmowie, możemy też wdrożyć z nią różne techniki na skuteczne wstrzymywanie wytrysku i przedłużanie stosunku. Nie powinniśmy ukrywać przed sobą takich problemów.

Ich wyjawienie pozwoli nam pozbyć się niepotrzebnego stresu i presji, którą sami sobie narzucamy.

15. Rozważ leki na receptę, które pomogą wydłużyć współżycie…

Kiedy żadne inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub po prostu interesuje nas ich szybkie osiągnięcie rozwiązaniem mogą być leki na przedwczesny wytrysk na receptę. Oczywiście o możliwości ich zastosowania decyduje wyłącznie lekarz, gdy uzna, że problem jest na tyle duży, iż mężczyzna powinien przyjmować odpowiednie tabletki na wydłużenie stosunku. Preparaty tego typu wpływają głównie na metabolizm neuroprzekaźników i regulują gospodarkę hormonalną w organizmie mężczyzny. Odpowiednio dobrany lek na przedłużenie stosunku wzmacnia też działanie tlenku azotu we krwi, który pełni ważną rolę w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji [12].

Najczęściej stosowane leki na opóźnienie wytrysku i poprawę jakości intymnych zbliżeń to:

 • sildenafil;
 • wardenafil;
 • tadalafil.

Warto też wspomnieć, że wydłużenie stosunku bywa efektem ubocznym stosowania niektórych leków na receptę, takich jak chociażby niektóre antydepresanty.

16. … albo naturalne tabletki na dłuższy stosunek dostępne bez recepty

Jeśli uważamy, że potrzebne są nam tabletki na dłuższy stosunek w aptece znajdziemy też sporo naturalnych preparatów ziołowych, które wykazują takie działanie. Są to głównie preparaty stworzone na bazie ekstraktów z ziół. Takie tabletki na opóźnienie wytrysku bez recepty zawierają składniki, które poprawiają przepływ krwi do prącia oraz pozwalają utrzymać krew w ciałach jamistych [13], [14]. Niektóre z nich mogą również pozytywnie wpływać na libido.

Jeśli więc naszym celem jest opóźnienie wytrysku, tabletki powinny zawierać takie składniki jak:

 • korzeń Maca – tabletki na przedłużenie stosunku zawierające ekstrakt z korzenia Maca mogą poprawić popęd seksualny u mężczyzny;
 • cynk – jego niedobory bywają przyczyną zaburzeń seksualnych oraz obniżenia poziomu testosteronu w męskim organizmie;
 • żeń-szeń – u mężczyzn, u których problemem jest przedwczesny wytrysk tabletki z żeń-szeniem wydają się poprawiać ich wydajność seksualną;
 • L-arginina – aminokwas ten może być przekształcony w tlenek azotu. Dlatego zawierające go tabletki na przedwczesny wytrysk mogą działać jak leki na receptę, rozluźniając naczynia krwionośne w prąciu i zapewniając lepszy przepływ krwi;
 • buzdyganek ziemny – tabletki na długi stosunek zawierające ekstrakt z tej rośliny są w stanie poprawić popęd seksualny u mężczyzny i jednocześnie nie zaburzają poziomu hormonów.

Czego unikać, jeżeli zależy nam na wydłużeniu stosunku?

Kiedy u mężczyzn pojawiają się problemy ze zbyt wczesnym wytryskiem, wypróbowują oni wszelkie możliwe sposoby na dłuższy stosunek. Niestety nie wszystkie z nich są dobre. Niektóre podejmowane przez nich zachowania mogą jedynie zaszkodzić, wyrabiając u nich złe nawyki oraz powodując niezadowolenie i frustrację.

Jeśli więc chcesz przedłużyć stosunek, staraj się unikać tych błędów:

 • nie próbuj za wszelką cenę wszystkiego kontrolować – chęć kontrolowania każdego aspektu naszego życia, w tym seksu, tak naprawdę wpływa negatywnie na naszą psychikę i powoduje dodatkowy stres, co w efekcie odbija się na naszym życiu erotycznym;
 • nie próbuj rozpraszać się innymi myślami – próby zajmowania myśli błahymi sprawami powodują często jeszcze większą frustrację oraz sprawiają, że odczuwamy mniejsze zadowolenie ze współżycia. Pojawia się wówczas zagrożenie tego, że masturbacja stanie się dla nas lepsza niż seks;
 • nie maskuj przyjemności bólem – niektórzy próbują zmniejszyć odczuwaną podczas stosunku przyjemność sprawiając sobie ból, np. zaciskają rękę na nodze lub ją szczypią. W rezultacie nie tylko zmniejsza się nasza satysfakcja z seksu, ale możemy sobie też wyrządzić krzywdę i wyrobić złe nawyki;
 • nie rób nic na siłę – jeśli nasze podejście do seksu polega na tym, iż koniecznie “ma być dobrze tu i teraz” może ono w rzeczywistości potęgować wszystkie złe emocje związane z naszym problemem. A przecież jego pokonanie wymaga spokoju i odpowiedniej ilości czasu.

Podsumowanie

Wyćwiczenie lepszej wytrzymałości w łóżku wymaga czasu i zaangażowania zarówno ze strony mężczyzny, jak i jego partnerki. Oczywiście zawsze można się też wspomóc odpowiednim środkami farmakologicznymi, które mogą nieco przyspieszyć cały proces. W sytuacji jednak, gdy mimo podejmowanych przez nas prób, żadne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto umówić się na wizytę do specjalisty. Lekarz może nam doradzić na temat tego, jak powinniśmy postępować i ewentualnie zdiagnozuje problem, z którym nie poradzimy sobie na własną rękę (np. gdy chodzi o zaburzenia erekcji lub przedwczesny wytrysk)

Piśmiennictwo i literatura

 • [1] – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12441918/
 • [2] – https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(15)01879-8/fulltext
 • [3] – https://wjmh.org/DOIx.php?id=10.5534/wjmh.2016.34.3.173
 • [4] – http://www.urologyannals.com/article.asp?issn=0974-7796;year=2020;volume=12;issue=1;spage=15;epage=18;aulast=Dawood
 • [5] – https://www.smoa.jsexmed.org/article/S2050-1161(15)30062-3/fulltext
 • [6] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559246/
 • [7] – http://www.indianjurol.com/article.asp?issn=0970-1591;year=2007;volume=23;issue=2;spage=97;epage=108;aulast=McMahon
 • [8] – http://www.indianjpsychiatry.org/article.asp?issn=0019-5545;year=2007;volume=49;issue=2;spage=109;epage=112;aulast=Arackal
 • [9] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279250/
 • [10] – http://www.jehp.net/article.asp?issn=2277-9531;year=2018;volume=7;issue=1;spage=57;epage=57;aulast=Jiannine
 • [11] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/and.12129
 • [12] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2387281/
 • [13] – http://tau.amegroups.com/article/view/14581/14795
 • [14] – https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-12-155

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ three = two