Krew w spermie: co oznacza hematospermia i jakie mogą być przyczyny obecności krwi w nasieniu?

Krew w spermie - co oznacza i jakie mogą być przyczyny krwi w nasieniu?

Krew w spermie z wiadomych przyczyn wywołuje u mężczyzn spore obawy dotyczące ich zdrowia. Choć zdarzają się sytuacje, w których jest to objaw poważnych schorzeń, w większości przypadków taka dolegliwość pojawia się jednorazowo i szybko ustępuje zupełnie samoistnie. Jak zatem rozpoznać krew w spermie i w jaki sposób postępować w przypadku, gdy zauważymy u siebie taki niepokojący objaw?

Menu nawigacyjne:

  1. O czym świadczy krew w spermie? Skąd mogła się dostać do mojego nasienia?
  2. Jak powinien wyglądać prawidłowy kolor spermy?
  3. Dlaczego mam krew w nasieniu? Przyczyny i możliwe czynniki ryzyka
  4. Jakie objawy mogą pomóc rozpoznać przyczynę dolegliwości?
  5. Diagnozowanie przyczyny u lekarza. Jakie badania należy wykonać?
  6. Jak leczyć krew w spermie? Leczenie hematospermii zależy od przyczyny

Hematospermia – co oznacza krew w spermie?

Hematospermia zwykle pojawia się u mężczyzn w rezultacie podrażnienia, urazu lub rozwinięcia się stanu zapalnego. Domieszki krwi w spermie często określane są przez pacjentów jako czerwona lub brązowa sperma. W wielu przypadkach jej ilość jest tak niewielka, że ciężko jest w ogóle zauważyć tę nietypową zmianę. U większości mężczyzn również objaw ten ustępuje samoistnie i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące dolegliwości [1].

Droga nasienia od jąder, przez między innymi kanaliki nasienne i gruczoł krokowy do cewki moczowej, aż po wytrysk jest bardzo długa. W jej trakcie ejakulat przechodzi więc przez dużą liczbę organów i naczyń krwionośnych, z których każdy może ulec jakiegoś rodzaju uszkodzeniu [2]. W efekcie w nasieniu pozostają ślady krwi i gdy dochodzi do wytrysku pojawia się czerwona sperma.

Jak wygląda prawidłowy kolor spermy?

Prawidłowy kolor nasienia z reguły ma barwę biało-szarą. Niektórzy mężczyźni mogą zauważyć u siebie także bardziej żółty kolor spermy. Zazwyczaj jest to jednak krótkotrwały i jednorazowy efekt. Przy czym należy wyraźnie podkreślić, że jasnożółte zabarwienie nasienia nie jest powodem do obaw [3].

Niepokój może natomiast wzbudzać sytuacja, gdy pojawia się kolor spermy czerwony lub też, kiedy mężczyzna zauważy u siebie po wytrysku nasienie koloru brązowego. Wówczas może to świadczyć o obecności w nim krwi, co często jest wynikiem inwazyjnego zabiegu w obrębie narządów rozrodczych. Z kolei nieco zielony odcień spermy może sugerować rozwijanie się infekcji w tym właśnie obszarze.

Skąd się bierze krew w spermie? Przyczyny i możliwe czynniki ryzyka

W związku z tym jak długą drogę musi przejść ejakulat, aby wydostał się na zewnątrz, przyczyny krwi w nasieniu mogą być bardzo różnorodne [1]. Uszkodzeniu w tym przypadku mogą ulec jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy, gruczoł opuszkowo-cewkowy czy cewka moczowa. Natomiast jakikolwiek uraz w ich obrębie może z kolei sprawić, że niespodziewanie pojawi się krew w nasieniu mężczyzny.

Elementy męskiego ciała, które dotyczą wytrysku i mogą wpływać na kolor spermy

Musi oczywiście istnieć też jakiś powód uszkodzenia poszczególnych elementów męskiego układu rozrodczego. W niektórych przypadkach może być to spowodowane rozwojem chorób, takich jak kamica, hemofilia, choroby weneryczne, stan zapalny czy nowotwór. Ale u części mężczyzn, którzy zastanawiają się o czym świadczy krew w spermie, odpowiedzią mogą być przebyte w niedawnym czasie zabiegi i operacje. Chodzi tu chociażby o pacjentów po biopsji prostaty, wazektomii czy zabiegach w obrębie układu moczowego. Co ciekawe w rzadszych przypadkach krew w męskim nasieniu może się też pojawić po alkoholu lub narkotykach stosowanych w nadmiernych ilościach.

Kiedy u mężczyzny pojawia się krew w spermie, przyczyny takiego stanu mogą być bardzo zróżnicowane. Miewają one charakter zarówno chorobowy, jak i wynikają często z urazów mechanicznych w obrębie układu rozrodczego [4]. Zatem jaka przyczyna może prowadzić do takiego objawu? Najczęściej jest to:

  • biopsja prostaty;
  • choroby weneryczne (np. rzeżączka, kiła, chlamydia);
  • różnego typu guzy (np. w obrębie prostaty, pęcherza, cewki moczowej);
  • hemofilia;
  • kamica (kamienie powstające w pęcherzykach nasiennych lub w prostacie);
  • nadmierna aktywność seksualna lub masturbacja;
  • nowotwór;
  • opryszczka narządów płciowych;
  • uraz jąder (np. po uderzeniu);
  • wazektomia;
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie narządów moczowych;
  • zablokowanie nasieniowodów;
  • zapalenie cewki moczowej;
  • infekcja gruczołu krokowego;
  • zapalenie najądrza;
  • zbyt długa abstynencja seksualna;
  • amyloidoza;
  • nieprawidłowo funkcjonująca wątroba (np. jej zapalenie lub marskość wątroby).

Objawy, które mogą dodatkowo towarzyszyć schorzeniu

U osób, u których pojawia się brązowa wydzielina w spermie mogą wystąpić również objawy towarzyszące, choć nie zawsze tak jest. Tego typu dolegliwości mogą pomóc określić dokładną przyczynę takiego schorzenia lub ewentualnie wykluczyć konkretne choroby u danego pacjenta.

Najczęściej pojawiające się objawy towarzyszące to w tym przypadku:

  • bolesny wytrysk;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • ból w lędźwiach, w dole kręgosłupa;
  • gorączka;
  • osłabienie;
  • krwiomocz po stosunku;
  • obrzęk jąder i/lub moszny;
  • tkliwość jąder i/lub moszny.

Diagnozowanie i podstawowe badania. Do jakiego lekarza się udać?

Wiemy już, że problem związany z pojawienie się krwi w nasieniu może mieć wiele źródeł. Do jakiego lekarza powinniśmy się zatem zgłosić? W pierwszej kolejności może być to lekarz pierwszego kontaktu, ale takiego typu zaburzeniami zajmuje się przede wszystkim urologia. Dlatego pacjenci z reguły są kierowani do specjalisty w tym obszarze medycyny. Urolog przede wszystkim przeprowadza z mężczyzną dokładny wywiad dotyczący między innymi odczuwanych przez niego objawów oraz ostatniej aktywności seksualnej, a także dotychczasowej historii medycznej pacjenta [5]. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza też badania fizykalne, aby ocenić kondycję jąder i moszny oraz wykryć ewentualne zmiany w ich obrębie (np. zaczerwienienie lub nadwrażliwość na dotyk). Lekarz może też wykonać badanie per rectum, aby ocenić kształt i wielkość prostaty.

Możliwe badania podczas zauważenia krwi w spermie - badania obrazowe, cystoskopia, badania krwi oraz moczu

W zależności od tego, jak przebiegnie wstępna diagnostyka, urolog może zdecydować o konieczności wykonania dalszych testów. Jakie badania mogą zostać wówczas zlecone pacjentowi? Zwykle jest to:

  • diagnostyka obrazowa – zazwyczaj są to takie badania jak USG lub MRI, które pozwalają odnaleźć ewentualne zmiany w obrębie poszczególnych narządów, których nie widać lub nie da się wyczuć palpacyjnie (np. guzy, narośle albo blokady przepływu nasienia);
  • badanie moczu – analiza laboratoryjna jest wykonywana zwłaszcza, gdy pojawia się krew w moczu po stosunku, gdyż pozwala wykryć ewentualną infekcję;
  • badania wenerologiczne – ich wyniki pozwalają wykryć choroby weneryczne;
  • cystoskopia – pozwala ocenić stan cewki moczowej oraz pęcherza i tym samym wykryć ewentualne zmiany w ich obrębie;
  • test PSA – badania na poziom swoistego antygenu stercza umożliwia zdiagnozowanie stanów chorobowych w obrębie gruczołu krokowego.

Jak leczyć krew w spermie? Leczenie uzależnione jest od przyczyny

Gdy mężczyzna stwierdzi u siebie krew w spermie leczenie tej dolegliwości będzie zależało o tego, co ją wywołało. Dopiero w momencie, kiedy będziemy już wiedzieli co oznacza krew w spermie u konkretnego pacjenta, można wdrożyć odpowiednią terapię [6]. Na przykład jeśli diagnoza wskaże na infekcję, konieczne będzie zwalczenie bakterii, które ją wywołały.

Jeśli u mężczyzny pojawia się ciemny kolor spermy, ale nie ma żadnych innych objawów, zazwyczaj nie ma konieczności wdrażania leczenia, a dolegliwość ta ustępuje sama. Powinniśmy jedynie bacznie obserwować swoje ciało oraz to, czy pojawi się kolejny wytrysk z krwią. Warto też na niedługi czas wstrzymać się od współżycia. Również w sytuacji, gdy krew w spermie i moczu wystąpi po wykonaniu badania w obrębie układu moczowego, nie powinno to wzbudzać naszych obaw. Dopiero w momencie, gdyby objaw ten utrzymywał się dłużej niż 4 tygodnie należy zgłosić to lekarzowi.

Objawem towarzyszącym takiej dolegliwości może być też obrzęk. Wówczas, w celu jego zmniejszenia oraz ograniczenia tkliwości w okolicy miejsc intymnych, stosuje się leki przeciwzapalne i/lub przeciwbólowe.

U niektórych pacjentów krew zamiast spermy może świadczyć o rozwijającej się infekcji lub nawet o chorobie wenerycznej [4]. W takim przypadku stosowana jest farmakoterapia, której celem jest zniszczenie bakterii i wirusów odpowiedzialnych za stan chorobowy. Oczywiście nie są wówczas stosowane podstawowe leki na krew w spermie, ale antybiotyki oraz leki przeciwwirusowe dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Przede wszystkim z tego powodu, że antybiotyki są jedyną skuteczną formą leczenia na infekcje bakteryjne.

Z kolei u mężczyzn, u których zostaną wykryte poważniejsze schorzenia, takie jak chociażby zatkanie przewodów nasiennych, konieczne może okazać się wdrożenie specjalistycznego leczenia oraz wykonanie zabiegów inwazyjnych. Często na szali jest już wówczas na przykład płodność czy ogólne zdrowie mężczyzny. Podobnie jeśli u pacjenta wykryty zostanie nowotwór należy zaplanować jego indywidualne leczenie, które da najlepsze efekty.

Podsumowanie

Wielu mężczyzn uważa, że jakiekolwiek problemy z wytryskiem, takie jak krew w nasieniu, pojawiają się u starszych panów, na przykład po 50. roku życia. Taka dolegliwość może jednak dotknąć nas w każdym wieku i w większości przypadków jest zupełnie nieszkodliwa. Jeśli zdarza się to sporadycznie i objaw ten mija samoistnie, wystarczy tylko w najbliższym czasie obserwować swoje nasienie. W sytuacji, gdy jesteśmy natomiast narażenie na inne schorzenia i/lub krew w spermie jest widoczna w każdym wytrysku przez dłuższy okres czasu warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to objawem poważniejszych chorób.

Piśmiennictwo i źródła

  • [1] http://ceju.online/journal/2013/haematospermia-mostly-benign-needs-investigation-in-high-risk-patients-211.php
  • [2] https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19073.htm
  • [3] http://www.indianjurol.com/article.asp?issn=0970-1591;year=2011;volume=27;issue=1;spage=41;epage=48;aulast=Vasan
  • [4] https://www.aerzteblatt.de/int/archive/article/186864
  • [5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5904639/#Sec4title
  • [6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5904639/#Sec6title

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifty four ÷ = eighteen