Alkohol a potencja: po alkoholu nie staje? Brak erekcji to dopiero początek problemów

Alkohol a potencja - jaki jest wpływ alkoholu na erekcję? Dlaczego po alkoholu nie staje?

Zaburzona erekcja po alkoholu to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Nadal wydaje nam się, że spożywanie napojów alkoholowych nie ma szczególnie dużego wpływu na nasze życie seksualne, a niektórzy wręcz twierdzą, że mogą je polepszyć. Trzeba jednak dosadnie stwierdzić, że alkohol w każdych ilościach ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Czego efektem może być brak erekcji lub problemy z jej osiągnięciem. Jednak to może być dopiero początek problemów z funkcjonowaniem seksualnym.

Jaki jest wpływ alkoholu na erekcję i zaburzenia seksualne?

Wiele osób uważa, iż szkodliwość alkoholu ogranicza się do ewentualnego kaca oraz bólu wątroby kolejnego dnia. W zamian za to zyskujemy jednak niezwykle przyjemne rozluźnienie i zmniejszenie się zahamowań, dobrze się bawimy i możemy później wspominać szalone wieczory w doborowym towarzystwie. I faktycznie, nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem jednak, że zdarza się to raz na jakiś czas, a nie regularnie.

Alkohol wpływa jednak na organizm człowieka w znacznie większym stopniu niż nam się wydaje. Substancja ta choć może rozweselać w rzeczywistości jest silnym środkiem depresyjnym, który wpływa na naszą psychikę [1]. Po alkoholu możemy dokonywać bardzo złych wyborów, ale powoduje on też obniżenie libido i tymczasowe lub nawet trwałe zaburzenia erekcji. Co więcej pod wpływem alkoholu słabną nasze odczucia seksualne, przez co możemy wręcz zapomnieć o potrzebie odbycia stosunku albo o orgazmie. Warto też wiedzieć, że problemy natury seksualnej pojawiają się nawet u 70% osób, które nadużywają alkoholu.

Jak zatem widać ta niepozorna substancja, po którą tak chętnie sięgamy przy różnych okazjach może w dużym stopniu wpływać na jakość naszego życia erotycznego.

Jakiego typu trudności mogą się zatem u nas pojawić po spożyciu alkoholu?

  1. Alkohol wpływa na zaburzenia erekcji i jej brak
  2. Regularne picie alkoholu zmniejsza libido i ma działanie depresyjne
  3. Stopniowo pojawiają się trudności z osiągnięciem orgazmu
  4. U co 4 mężczyzny może pojawić się problem z przedwczesnym wytryskiem
  5. Alkohol realnie wpływa na obniżenie płodności
  6. Zwiększa ryzyko podjęcia decyzji, której będziemy później żałować
  7. Nadmierne picie destrukcyjnie wpływa na naszą relację z partnerem

1. Po alkoholu nie staje, ponieważ ma realny wpływ na zaburzenia erekcji

Brak erekcji po alkoholu może być jedynie tymczasowym problemem. Substancja ta zaburza bowiem chemiczne przekazy mózgowe, co może ograniczać przepływ krwi do penisa [2]. Kiedy wypijamy zbyt dużo alkoholu nasz organizm skupia się również przede wszystkim na neutralizowaniu do we krwi. Na drugi plan schodzi zatem dostarczanie jej odpowiednich ilości do prącia oraz utrzymanie erekcji. Alkohol odwadnia też nasz organizm, przez co krew staje się w pewnym stopniu gęstsza i jej dopływ do penisa jest znacznie wolniejszy. Zwiększa się natomiast poziom angiotensyny, czyli hormonu bezpośrednio związanego właśnie z zaburzeniami erekcji.

Z kolei w przypadku osób regularnie nadużywających alkoholu może już dojść do uszkodzenia nerwów obwodowych [3]. A to właśnie one odpowiadają za przesyłanie w organizmie sygnałów wyzwalających erekcję. Problem ze wzwodem po alkoholu wynika też często z tego, że substancja ta obniża poziom testosteronu u mężczyzn. Z tego powodu zaburzony zostaje proces rozszerzania naczyń krwionośnych i ciał jamistych w prąciu.

Należy pamiętać, że regularne nadużywanie piwa, wina, wódki czy innych napojów alkoholowych ma dalekosiężne konsekwencje. Dlatego u osób mających z tym problem, zaburzenia erekcji mogą występować nawet w sytuacji, gdy wcześniej nie spożywały one alkoholu.

2. Regularne picie alkoholu zmniejsza libido

Od lat alkohol jest uznawany za afrodyzjak, co niestety nie jest prawdą. Stereotyp ten związany jest raczej jedynie z faktem, iż napoje wyskokowe zmniejszają nasze zahamowania psychiczne, a przy tym łagodzą na chwilę niepokój oraz dręczące nas obawy. W rzeczywistości jednak alkohol ma działanie depresyjne. Skutecznie może tłumić ludzką fizjologię i spowalnia działanie poszczególnych układów w naszym organizmie [1].

Należy mieć świadomość tego, że alkohol obniża poziom testosteronu, co bezpośrednio wpływa na spadek libido [4]. W efekcie po alkoholu nie staje mężczyznom prącie, ponieważ nie odczuwają chęci na seks. Dodatkowo napoje alkoholowe hamują wytwarzanie testosteronu w jądrach. Może to być wynikiem zaburzenia stosunku dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD+ / NADH) w wątrobie i jądrach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ synteza testosteronu wymaga właśnie obecności NAD+.

3. Wywołuje trudność w osiągnięciu orgazmu

U wielu osób pojawiają się nie tylko problemy z erekcją po alkoholu, ale również z samym orgazmem. I chodzi tutaj zarówno o zbyt wczesne szczytowanie, jak i niezamierzone zahamowanie lub opóźnienie orgazmu. Na takie trudności napotykają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Warto też dodać, że przez swoje depresyjne oddziaływanie na układ nerwowy, alkohol zmniejsza też odczucia, których doświadczamy w trakcie seksu. Tego typu problem zgłaszało aż 13% uczestników badania poświęconego temu tematowi [5].

Wypijanie zbyt dużych ilości alkoholu zmniejsza intensywność orgazmów, a niektórym mężczyznom zupełnie odbiera przyjemność z wytrysku. Substancja ta wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, a więc również na to co czujemy podczas seksu, obniżając satysfakcję z obywania stosunku [5]. W efekcie u partnerów może pojawić się frustracja, zniechęcenie i nawet brak ochoty na seks.

O ile wino w małych ilościach może wpłynąć na nas pobudzająco i sprzyjać zbliżeniom z partnerem, to regularne wypijanie piwa każdego wieczoru może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ten rodzaj alkoholu sprawia, że w naszym organizmie gromadzi się zbyt dużo fitoestrogenów, które mogą powodować opóźnienie orgazmu.

4. Wpływa na przedwczesny wytrysk

U przebadanej grupy osób, które przyznały się do nadużywania alkoholu, problem z przedwczesnym wytryskiem zgłosiło aż 37% z nich [6]. Obecnie jest to jedno z najczęściej występujących u mężczyzn zaburzeń tej natury.

Bardzo często powtarzanym mitem jest to, że alkohol może pomagać mężczyznom kontrolować wytrysk. Co prawda niektórzy mężczyźni zauważają u siebie taki efekt po spożyciu niewielkich ilości alkoholu, ale w rzeczywistości nie jest to prawdą. Substancja ta może bowiem opóźnić orgazm, ale jednocześnie przyspiesza wytrysk.

5. Zbyt częste picie alkoholu może obniżać płodność

Wielu mężczyzn nie może wręcz uwierzyć w to, iż istnieje takie powiązanie jak piwo a potencja. Warto jednak wiedzieć, że alkohol w każdej postaci może wpływać na naszą płodność. Niestety nie tylko przez utrudnianie odbycie stosunku czy sprawianie, że po prostu go odwlekamy, choć te czynniki są również bardzo istotne.

Piwo, wino czy wódka wypijane w zbyt dużych ilościach obniżają poziom testosteronu i wpływają na wahania stężenia innych ważnych hormonów. W tym również podnoszą ilość estrogenu w organizmie mężczyzny, co może zaburzać produkcję plemników i znacząco ograniczyć ich ilość. Niestety alkohol wyraźnie wpływa też na jakość męskiego nasienia i morfologię spermy, gdyż może zmieniać kształt i rozmiar plemników, a także obniżać ich ruchliwość. To wszystko sprawia, że pojawiają się poważne problemy z zapłodnieniem. Należy też wspomnieć, że nadużywanie alkoholu prowadzi do zmniejszania się jąder, co również wpływa na spadek poziomu testosteronu [7].

Regularne spożywanie napojów alkoholowych w dużych ilościach nieuchronnie prowadzi też do problemów z wątrobą. Te natomiast zwykle wiążą się z nieodwracalnymi zaburzeniami płodności.

6. Nadmierne upijanie się zwiększa ryzyko podjęcia głupiej decyzji

W wielu przypadkach brak potencji u mężczyzn czy nawet brak wytrysku nie są tak naprawdę najgorszym, co może się wydarzyć po wypiciu alkoholu. Należy pamiętać, że substancja ta w pewien sposób nas otępia oraz zmienia nasz sposób myślenia i odczuwania emocji. Alkohol zaburza również aktywność kory podczołowej obniżając znacząco naszą zdolność do podejmowania dobrych decyzji oraz racjonalnego myślenia [8]. W stanie upojenia alkoholowego mamy więc skłonność do podejmowania działań bez zastanowienia. Z tego powodu często nie zachowujemy należytej ostrożności w kwestii seksu, zapominając zupełnie o konsekwencjach tego co robimy.

Po alkoholu poprawne użycie antykoncepcji może być mocno ograniczone. Często też otumanieni alkoholem rezygnujemy zupełnie z zabezpieczenia. To może natomiast skutkować niechcianą ciążą lub nawet zarażeniem się poważną chorobą weneryczną.

Zaburzony proces myślenia i podejmowania decyzji po spożyciu alkoholu może też skutkować tym, iż będziemy uprawiać seks z osobą, z którą normalnie byśmy tego nie zrobili. W konsekwencji możemy mieć ogromne wyrzuty sumienia, czuć przytłaczający wręcz wstyd czy brak szacunku do samych siebie.

7. Może wpływać na zepsucie naszych relacji z partnerem

Gdy w związku pojawia się problem z erekcją po alkoholu może to prowadzić do znaczącego pogorszenia się relacji między partnerami [9]. Nadużywanie napojów wyskokowych przez jedną ze stron podsyca również konflikty, które mogą między innymi wynikać z niepewności finansowej spowodowanej nałogiem. Pod wpływem alkoholu możemy też podjąć decyzję o seksie z przypadkową osobą, co oczywiście jest zdradą.

Jak wiadomo alkohol prowadzi też często do przemocy w związku. Agresywne zachowanie w stosunku do partnera może wystąpić w tym przypadku zarówno ze strony mężczyzny, jak i kobiety.

Problemy w związku spowodowane alkoholem mogą dodatkowo wywoływać ogromny stres, który odbija się negatywnie na naszym życiu erotycznym. W najgorszym przypadku taka sytuacja życiowa może nawet doprowadzić do rozwinięcia się depresji u danej osoby.

Jak leczyć impotencję alkoholową?

Problemy z erekcją związane ze spożywaniem nadmiernej ilości napojów wyskokowych występują u wielu mężczyzn. Dobra wiadomość jest taka, że u większości z nich brak wzwodu po alkoholu jest dysfunkcją odwracalną. Aby jednak to zrobić konieczne jest zaprzestanie nadmiernego picia.

Trzeba mieć świadomość tego, że u osób, które nadużywały alkoholu przez długi czas, problem nie zniknie z dnia na dzień. W takim przypadku początkowo może być konieczne wsparcie naszego organizmu oraz samej erekcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy problemy pojawiają się u nas sporadycznie. U osób, u których wystąpiła impotencja alkoholowa leczenie farmakologiczne może przybrać dwie formy.

Pierwsza z nich to leki na receptę, które zaczynają działać, gdy dojdzie do stymulacji seksualnej. To ona sprawia, że dochodzi do uwolnienia tlenku azotu z nerwów, a sygnał tego dotyczący staje się silniejszy, przez co dochodzi do erekcji. Leki tego typu to między innymi sildenafil, tadafil oraz awanafil [10]. Należy jednak podkreślić, że nie wywołują one podniecenia oraz nie wpływają na libido i samoczynną erekcję. Każdorazowe ich stosowanie będzie wymagać od mężczyzny fizycznej stymulacji i pobudzania mechanizmów erekcji.

Druga forma leczenia to suplementy diety, których obecnie jest sporo w sprzedaży. Musimy pamiętać, że niestety nie wszystkie suplementy na potencję są skuteczne, dlatego warto skrupulatnie sprawdzać ich skład. L-arginina może stymulować naczynia krwionośne do rozszerzenia się, co może poprawić przepływ krwi do penisa. Z kolei żeń-szeń wykazuje właściwości, które mogą w jakimś stopniu zniwelować zaburzenia związane z przedwczesnym wytryskiem. Jeśli natomiast chodzi o buzdyganek naziemny, suplementy na erekcję, które go zawierają mogą wpływać na usprawnienie produkcji testosteronu i poprawę męskiego libido.

To w końcu można pić ten alkohol czy lepiej go zupełnie unikać?

Sporadyczne picie alkoholu nie musi być szkodliwe, a wręcz może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Na przykład lampka wina po obiedzie działa dobrze na funkcjonowanie serca i całego układu krążenia. Niewielkie ilości alkoholu wpływają też na naszą psychikę, pomagają się nam odprężyć i pozbyć zahamować, a także zwiększają naszą pewność siebie i pozwalają nam pozbyć się niepotrzebnego wstydu, związanego na przykład z wyglądem naszego ciała. Wszystkie te elementy mają jednak jeden wspólny element – umiar.

Kiedy jednak regularnie nadużywamy tej substancji problemem staje się nie tylko wzwód po alkoholu. Komplikacją zaczynają ulegać libido, potencja czy nawet płodność. Dodatkowo często musimy się również borykać z innymi trudnościami natury psychicznej i behawioralnej, które towarzyszą nam na co dzień.

Literatura i piśmiennictwo

  • [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK20360/
  • [2] – https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F1064-1297.14.4.461
  • [3] – https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00415-018-9123-1
  • [4] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6761906/
  • [5] – http://www.ijmr.org.in/article.asp?issn=0971-5916;year=2016;volume=144;issue=3;spage=393;epage=399;aulast=Pendharkar
  • [6] – http://www.indianjpsychiatry.org/article.asp?issn=0019-5545;year=2007;volume=49;issue=2;spage=109;epage=112;aulast=Arackal
  • [7] – http://www.asiaandro.com/Abstract.asp?doi=10.1038/aja.2012.118
  • [8] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.12447
  • [9] – mgr Andrzej Tomczyk, “Alkoholizm i podstawowe uwarunkowania jego spożycia.”, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu
  • [10] – https://academic.oup.com/alcalc/article/42/4/340/160687

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ninety two − 90 =